Tańcząc w rytm własnych marzeń – taniec intuicyjny

0
1900
taniec intuicyjny
Tańczący improwizują figury taneczne, wykonują takie ruchy, jakie ich zdaniem pasują do rytmu muzyki | fot.: Fotolia

Taniec to w ostatnich latach coraz bardziej modny sport. Dzięki programom telewizyjnym coraz więcej Polaków przekonuje się do tej formy spędzania wolnego czasu. Spośród różnorakich rodzajów i technik tańca warto zwrócić uwagę na taniec intuicyjny.

Zaufaj swemu ciału

Czym właściwie jest taniec intuicyjny i co odróżnia go od innych technik tanecznych? Przede wszystkim jest to taniec, który najprościej można określić jako improwizowany. Formalnie jest on zaliczany do grupy tańców współczesnych. Tańczący improwizują figury taneczne, wykonują takie ruchy, jakie ich zdaniem pasują do rytmu muzyki. Tańcząc w grupie można inspirować się figurami innych, nic więc dziwnego, że coraz więcej szkół tańca oferuje zajęcia także z tańca intuicyjnego. Dzięki pląsom w grupie można poznać nowe osoby, wspólnie lepiej się bawić. Jest to doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu dla mniej utalentowanych osób, obawiających się ośmieszenia podczas zajęć z tanga czy walca. Tutaj nie ma powodów do wstydu. Każdy wykonuje ruchy, które uważa za właściwe, te na które pozwala mu sprawność fizyczna.

Małymi kroczkami do mistrzostwa

Podczas kursów tańca intuicyjnego zdarza się, że prowadzący zajęcia początkowo podpowiada uczestnikom, jakie ruchy mogą wykonywać. Nie są to jednak nakazy, lecz wskazówki i sugestie, do których kursanci nie muszą się stosować. Jeżeli ich ciało podpowiada im inne figury, to oczywiście mogą je wykonywać. Mogą to być monotonne te same ruchy, lub też zupełnie inne, szalone pląsy. Wszystko zależy od fantazji tańczącego. Początkowo taniec zaczyna się od spokojnej muzyki, która ma wprowadzić w odpowiednią atmosferę, następnie rytmy stają się coraz żywsze, aby w końcu ponownie się uspokoić. Jest to dla tańczących moment na chwilę wytchnienia i uspokojenie oddechu. Właśnie oddech jest jedną z kluczowych kwestii przy uprawianiu tańca intuicyjnego. Warto się w niego wsłuchać i obserwować, jak zmienia się wraz z rytmem muzyki. Z czasem ten typ tańca zwiększa świadomość ciała, obserwujemy własne ruchy i lepiej rozumiemy nasz organizm. Do tego, co oczywiste, po kilku tygodniach ćwiczeń poprawia się nasza kondycja fizyczna. Łatwo zauważyć, że po kilku zajęciach odczuwa się o wiele mniejsze zmęczenie niż na samym początku.

Forma terapii

Taniec intuicyjny jest przez wielu terapeutów zalecany jako jeden z elementów różnorakich terapii. Swą prostotą pozwala przełamywać wewnętrzne bariery. Dodatkowo dzięki ekspresyjnego charakterowi daje możliwość wyrażenia własnych emocji i przepracowania ich. Osoby z depresją często obawiają się uczestniczyć w zajęciach z innego rodzaju tańca, ze względu na niską samoocenę i  obawę przed popełnieniem błędu. Taniec intuicyjny wyklucza ten strach, tu nie można popełnić żadnego błędu. To od nas samych zależy, co jest dobre. W końcu taniec intuicyjny poprawia samopoczucie. Jak? Otóż, dzięki ruchowi organizm wytwarza endorfiny, które nazywane są hormonami szczęścia.

Jak widać taniec intuicyjny to prosty sposób na dobre samopoczucie, z którego korzysta coraz więcej osób. Nie pozostaje więc nic innego tylko zapisać się na zajęcia i tańczyć.


MMA