Muffiny są idealne na lato. Proste w swej realizacji i spektakularne. Składniki będące podstawą muffinów są zupełnie nieskomplikowane, to: mąka, mleko, jajka, proszek do pieczenia i masło. Wykonanie podstawy do muffina także nie sprawia trudności, a jako owocowe dodatki możemy użyć wszystkich fantazji owocowych, od malin i czarnych porzeczek, poprzez jagody, tarte jabłka i gruszki, na bananach kończąc. Zwolennicy tradycyjnych muffinów do kawy uwielbiają ich wersję czekoladową, jednak muffiny pozwalają nam niemalże na każdą kompozycję smakową.
Jak się robi muffiny?
Zaczynamy od mieszania składników. Dzielimy je na mokre i te mieszamy w jednej misce. Do pierwszej miski powinny trafić zatem: mąka, proszek do pieczenia i ewentualnie mielona, gorzka czekolada lub kakao do smaku. Do miski drugiej, suchej, wrzucamy to, co mokre: mleko, jajka i stopione masło. Ucieramy mokre składniki i suche składniki. Dopiero solidnie utarte łączymy razem, czyli miksujemy. Można w tym celu użyć domowego miksera, ale koneserzy zalecają jednak miksowanie przy pomocy drewnianej łyżki i siły mięśni. Podobno ten rodzaj miksowania wyostrza naturalny smak produktów, jednak zwyczajny mikser też jest wystarczający i przyspiesza nieco proces przygotowania muffinów. Po zmiksowaniu gotową masę muffinową nakładamy do foremek na 3/4 wysokości i na tym etapie nakładamy letnie dodatki: rozdrobnione jabłka, gruszki, małe owoce takie jak jeżyny lub jagody, pocięte w paski truskawki, banany lub po prostu kawę, czekoladę i kakao. Kompozycje można tworzyć zgodnie ze swoim pomysłem, gdyż ciasto muffinowe jest plastyczne i dobrze wchłonie każdy dodatek. Uformowane i ozdobione muffiny pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni Celsjusza w czasie 20 do 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy muffinki i do smaku możemy dorzucić do nich szczyptę imbiru lub cynamonu. Wyostrzą one smaki muffinów i nadadzą im ciekawą nutę smakową w funkcji – jak to nazywają profesjonalni cukiernicy – ramującej (czyli jakby wykończeniowej).
Muffiny z niespodzianką
Znawcy i wielbiciele muffinów sugerują dwa, kluczowe rozwiązania. Po pierwsze mąka do muffinów powinna być kukurydziana. Bo taka jest najlżejsza i najlepiej się piecze, po drugie warto – nakładając ciasto do foremki – mniej więcej w połowie ukryć w nim kawałek czekolady, orzecha włoskiego lub innych dodatków w funkcji niespodzianki. Będzie to miłe odkrycie podczas smakowania muffina. Niektórzy wielbiciele dziecięcych wspomnień sugerują też dodatki w postaci cukierków czekoladowych w rodzaju czeskich lentilków lub rodzynek. Pod wpływem temperatury rozpłyną się one w cieście i dadzą ciekawe efekty zarówno smakowe, jak i wizualne.
Bita śmietana i borówki
Hitem letniej wersji muffinów jest pokrycie ich bitą śmietaną i ozdobienie świeżymi borówkami. Są też koneserzy pokrywający już upieczone muffiny likierami, od wiśniowego do jajecznego ajerkoniaku, ale to już propozycja raczej na piątkowy wieczór z muffinami i innymi dodatkami do smaków lata.
AKA