Łazienka i toaleta razem?

0
4573
łazienka i toaleta w jednym pomieszczeniu
Połączenie obu funkcji w jednym pomieszczeniu pozwoli nam na częściowe zaoszczędzenie miejsca | fot.: Fotolia

Remontujesz lub planujesz urządzenie nowej łazienki i nie wiesz, czy łączyć ją z toaletą? Zastanawiasz się, ilu ubikacji potrzebujesz w domu, by zapewnić komfort swojej rodzinie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kiedy razem?

Łazienka połączoną z ubikacją z pewnością sprawdzi się w małych mieszkaniach, w których żyje jedna, maksymalnie dwie osoby. Taka ilość mieszkańców bez problemów ułoży poranny grafik w taki sposób, by swobodnie przeprowadzić poranną toaletę.

Połączenie obu funkcji w jednym pomieszczeniu pozwoli nam na częściowe zaoszczędzenie miejsca. Na korytarzu czy w przedpokoju ubędą jedne drzwi, zwiększy się natomiast przestrzeń ścian, którą można wykorzystać do postawienia mebli czy zawieszenia półek. Mimo iż całkowita suma metrów kwadratowych obu powierzchni zbytnio się od siebie nie różni, ich połączenie optycznie sprawia większe wrażenie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy po wstawieniu toalety do łazienki pozostanie odpowiednio dużo miejsca na pralkę, rozważ alternatywne rozwiązania. Urządzenie to z powodzeniem można schować w szafie garderoby lub wmontować w szafkę kuchenną.

Muszla klozetowa w łazience stanowi ogromną zaletę w przypadku mieszkań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Oszczędza powierzchnię i upraszcza poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Jeśli jednak żadna z wyżej opisanych sytuacji nie odnosi się do Ciebie lub Twoich bliskich, wybierz toaletę oddzielną. Jest ona zdecydowanie lepsza ze względów higienicznych. Znacznie upraszcza także funkcjonowanie w domu zamieszkanym przez kilka osób.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lazienka-shop-szare-meble-lazienkowe-z-podwojna-umywalka-120?v=378828

Kiedy oddzielnie? 

W mieszkaniu, które dzielą cztery lub więcej osób, powinny się znajdować dwie toalety. Jeśli nie jest to możliwe, warto zdecydować się na umieszczenie ubikacji z małą umywalką w osobnym pomieszczeniu. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w trakcie której jedna kąpiąca się osoba uniemożliwia skorzystanie z WC pozostałym lokatorom. Oddzielenie prysznica lub wanny od muszli klozetowej za pomocą parawanu czy ścianki działowej ma wyłącznie funkcję wizualną i nie rozwiązuje problemu prywatności.
Dwie lub więcej toalet (jedna może znajdować się w łazience, a jedna osobno) z pewnością powinno się znajdować w dwupiętrowych mieszkaniach i domach rodzinnych, w których mieszka pięć lub więcej osób. Łazienki z toaletą (razem lub osobno) nie może zabraknąć zwłaszcza na piętrze z sypialniami. W takiej sytuacji druga ubikacja najbardziej przyda się w pobliżu salonu z jadalnią oraz kuchni. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić czas na bieganiu po schodach z góry na dół i jednocześnie ograniczy gościom dostęp do bardziej prywatnej, intymnej sfery domu. Właściciele budynków o większym metrażu mogą sobie pozwolić na umieszczenie jednej łazienki z toaletą przy głównej sypialni i kolejnych łazienek przy pokojach dziecinnych lub gościnnych.

Higiena

Z higienicznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem jest oddzielna toaleta. W takiej sytuacji nie można jednak zapomnieć u umywalce, bez której cały projekt traci sens.

W łazience bez muszli klozetowej możemy bez obaw suszyć świeżo upraną odzież i trzymać czyste ręczniki. Nie musimy się również obawiać, że rozprysk wody podczas spłukiwania toalety zanieczyści nasze szczoteczki do zębów, waciki, kosmetyki itd. Ryzyko to można oczywiście minimalizować opuszczaniem klapy deski klozetowej przy każdym spłukiwaniu, ale odrębna toaleta to najbezpieczniejsza opcja.

Jeśli chodzi o samą muszlę klozetową, warto wybrać model wiszący, który jest o wiele bardziej higieniczny niż tradycyjny stojący sedes. Ubikacja przymocowana do ściany pozwala na bezproblemowe i częste mycie podłogi tuż pod nią. Ze względów higienicznych powinno się także zrezygnować z popularnych dywaników umieszczanych w pobliżu muszli.

Posiadając oddzielną ubikację, warto zastanowić się, nad instalacją bidetu. To, co dziś wydaje Ci się zbytkiem, za kilka lat może bardzo uprościć Ci życie. Jeśli miejsce na to nie pozwala, wybierz miskę WC wyposażoną w funkcję bidetu lub zamontuj specjalny prysznic bidetowy.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/1-lazienka-shop-stalowe-meble-lazienkowe-z-umywalka?v=643940

Gdzie w ramach możliwości umieścić toaletę?

Przygotuj się do remontu i przejrzyj możliwe opcje z zacisza domowego. Idealnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka mebli i dekoracji FAVI. Duży wybór mebli i akcesoriów do łazienki na pewno pomoże w dobraniu odpowiedniego wyposażenia do Twojej wymarzonej łazienki. Pamiętaj, że umiejscowienie toalety jest ściśle uzależnione od położenia odpływu. Podczas remontu istniejących mieszkań możliwości manewru w tej kwestii są bardzo ograniczone.

W przypadku osobnego WC minimalne rozmiary pomieszczenia wynoszą:

  • Przy otwieraniu drzwi na zewnątrz 900×1200 mm
  • Przy otwieraniu drzwi do wewnątrz 900×1500 mm
  • W przypadku umiejscowienia drzwi z boku zaleca się zwiększyć z 1200 na 1300 mm

Minimalna odległość pomiędzy muszlą a otwartym skrzydłem drzwi wynosi 300 mm a pomiędzy muszlą a przeciwległą ścianą (grzejnikiem) 500 mm.

Jeśli ubikacja bezpośrednio przylega do pomieszczenia mieszkalnego (na przykład salonu), powinno się umieścić w niej przedsionek z umywalką. Celem tego zabiegu jest uniknięcie sytuacji, w której goście siedzący przy stole mogą zajrzeć do środka toalety po otwarciu jej drzwi. Jeżeli pomiędzy salonem, a WC znajduje się przedpokój, garderoba, czy korytarz, przedsionek nie jest konieczny.

W łazience powinno się umieścić muszlę w taki sposób, aby nie była pierwszą rzeczą, na którą padnie nasz wzrok po otwarciu drzwi. Zalecamy ukryć ją za drzwiami, kabiną prysznicową, szafką z umywalką czy szafą na kosmetyki. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne parawany wykonane z materiału, który łatwo utrzymać w czystości (np. matowego szkła).

U żadnej toalety czy łazienki nie możemy zapomnieć o właściwym odprowadzaniu wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja może odbywać się przy pomocy wentylatorów lub okien. Okna należy umieścić na takiej wysokości, by nie umożliwiały osobom z zewnątrz zaglądania do środka. Dla większego komfortu korzystania z łazienki również wybrać szkło piaskowe lub pokryte matową folią.


Materiał partnera zewnętrznego