Leczenie ortodontyczne bez dyskomfortu

0
1473
Dentystka podczas pracy
Sam proces zakładania aparatu nie jest szczególnie bolesny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stały aparat ortodontyczny jest jedną z głównych metod leczenia wad zgryzu. Czy to z przyczyn estetycznych, czy zdrowotnych, na tę skuteczną (choć dość drogą) terapię decydujemy się coraz częściej. Leczenie trwa z reguły ponad rok i w tym okresie dla własnego dobra należy zmienić niektóre nawyki. Jak zatem poradzić sobie z tą nową sytuacją, by maksymalnie ograniczyć odczuwany dyskomfort?

Jedzenie

Problematykę niewłaściwego odżywiania osoby leczonej ortodontycznie należy rozpatrywać dwojako. Po pierwsze, niektóre pokarmy mogą spowodować uszkodzenie aparatu, albo istotnie zwiększać ryzyko próchnicy. Po drugie, zwłaszcza w pierwszych dniach noszenia aparatu, silny nacisk na zęby może powodować ból. Należy zatem uważać na pokarmy twarde, wymagające intensywnego przeżuwania. Najlepiej więc całkiem powstrzymać się od spożywania lepkich cukierków i batonów (bardzo trudno wyczyścić z nich elementy aparatu), słodkich napojów, landrynek, orzechów, twardych ciastek, pop-cornu oraz twardych owoców i warzyw. Ciemne, razowe pieczywa i makarony, mimo iż są zdrowe, na czas leczenia najlepiej zastąpić bardziej miękkimi odpowiednikami. Niektórzy ortodonci odradzają też spożywanie kawy i herbaty ze względu na możliwość powodowania przebarwień elementów aparatu. Zmiana nawyków nie oznacza jednak konieczności rezygnowania z naszych ulubionych smaków – wiele mięs, warzyw i owoców można zblendować i jeść w postaci bezpiecznej dla naszych zębów i aparatu. Internet pełen jest pomysłów na to, co i jak należy jeść, by odżywiać się smacznie, bezpiecznie i bezboleśnie. Poza tym pamiętajmy, by w tym okresie wyjątkowo uważnie podchodzić do higieny jamy ustnej – najlepiej myć zęby po każdym posiłku i uważać, by na elementach aparatu nie zostawały resztki żywności.

Podrażnienia

Wystające elementy aparatu ortodontycznego mogą drażnić błonę śluzową jamy ustnej. W takiej sytuacji ortodonci zalecają stosowanie specjalnego wosku, by zabezpieczyć elementy aparatu powodujące dyskomfort. Wosku nie należy jednak używać przewlekle i najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest skonsultowanie się z ortodontą odpowiedzialnym za leczenie, gdyż problem może wynikać z niewłaściwego ułożenia aparatu. Ponadto, przewlekłe podrażnienie śluzówki może prowadzić do powstania aft – niewielkich owrzodzeń błony śluzowej w postaci małych ranek, otoczonych czerwoną obwódką, zazwyczaj bolesnych przy dotykaniu. Z problemem tym możemy próbować radzić sobie stosując preparat Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej. Płyn z łatwościa pokryje liczne , rozlane owrzodzenia nawet w trudno dostępnych miejscach tworząc warstwę chroniąca przed bólem i wspomagając naturalne gojenie owrzodzenia

Ból

Sam proces zakładania aparatu nie jest szczególnie bolesny. Wiele osób odczuwa jednak ból zębów w pierwszych kilku dniach noszenia aparatu. Podstawowym elementem profilaktyki bólu jest, wspomniany już, prawidłowy dobór pokarmów. Jeżeli jednak odczuwamy ból nawet bez czynnika zewnętrznego – można doraźnie zastosować lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np.zawierających deksketoprofen . Niektóre osoby noszące aparat radzą, by do przeżuwania pokarmów używać szczególnie zębów trzonowych, unikając nacisku na siekacze i kły. Każdy pacjent musi jednak sam na podstawie własnych doświadczeń ocenić, co przynosi mu ulgę, a czego powinien unikać.


Materiał partnera zewnętrznego