Kiedy najlepiej kupić ekogroszek na opał?

0
1213
Ogień w kominku
Pozostawienie zakupu opału na okres tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jest bardzo ryzykowne. | fot.: fotolia.com, 163607715 | Autor: PhotoChur

Pewnych spraw nie warto pozostawiać na ostatnią chwilę. Ta sama zasada dotyczy również ekogroszku zwłaszcza, że już niedługo rozpocznie się kolejny sezon grzewczy. Mimo iż za oknem jeszcze przyjemnie grzeje słońce i nawet nie myślimy o puchowych kurtkach i odśnieżaniu podjazdu, to sezon jesienno-zimowy zbliża się dużymi krokami.

Pozostawienie zakupu opału na okres tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jest bardzo ryzykowne. Istnieje bowiem wiele powodów dla których zakup ekogroszku w możliwie jak najszybszym terminie działa na naszą korzyść. Mimo iż zazwyczaj nie ma problemu z realizacją zamówienia na opał w ciągu roku, to jednak wciąż istnieje ryzyko, że późny zakup opału w najgorętszym okresie może przysporzyć nam wiele problemów w momencie, kiedy ciepły kaloryfer będzie potrzebny w chłodne wieczory i noce.

Kiedy jest najlepsza pora na zakup ekogroszku?

Właściwym miesiącem na zakup ekogroszku jest maj. Wybór innego czasu nie jest błędem i nie oznacza to, że należy zmienić sposób ogrzewania budynku, jednakże im bliżej sezonu grzewczego tym większe ryzyko, że opał będzie złej jakości. Zwłaszcza późną jesienią, kiedy okazuje się że domowe zapasy jednak się wyczerpały wiele osób przypomina sobie o zakupie opału. Wówczas popyt rośnie. Oczywiście nie jest to sztywna reguła i nie oznacza to, że każdy ekogroszek jest zły. Kupując u rekomendowanego dostawcy ekogroszku nie powinno być problemu z jego jakością, ale już z dostępnością mogą nastąpić uzasadnione komplikacje. Zwłaszcza późną jesienią nie ma czasu na zwłokę i szukanie alternatywnych rozwiązań.

Zakup ekogroszku jesienią

Jesień jesieni nie jest równa. Coraz częściej okazuje się, że wrzesień i początek października mają bardzo korzystną aurę do zakupu opału i nie ma powodu, by obawiać się o występującą wilgoć. Mimo wszystko jeśli czekamy zbyt długo nasz ekogroszek może być zanadto mokry, a tym samym nie będzie gwarantował satysfakcjonującej emisji ciepła. Według specjalistów suchy ekogroszek jest nie tylko lepszej jakości, ale przede wszystkim bardziej ekonomiczny.

Dlaczego nie warto kupować mokrego ekogroszku?

Według specjalistów mokry ekogroszek może prowadzić do uszkodzeń w obrębie kotła. Producenci ostrzegają przed korozją zasobnika oraz podajnika. Zarówno jakość ekogroszku, jak i jego właściwości przyczyniają się do wydłużenia żywotności systemu cieplnego.

W sezonie grzewczym cena opału znacznie wzrasta, rośnie też popyt, a ryzyko zawilgocenia jest znacznie większe. Wychodzi na to, że kupując ekogroszek wcześniej nie tylko oszczędzamy, ale mamy też pewność, że produkt jest lepszej jakości. Niestety nie ma na to reguły, gdyż może okazać się, że czeka nas deszczowa wiosna i równie kapryśne lato, a i wtedy istnieje ryzyko zmokniętego opału.

Najlepszym sposobem jest wyszukanie rzetelnego dostawcy ekogroszku, który stawia na jakość. Być może cena będzie nieco wyższa niż u konkurencji, ale w kwestii zakupu opału fundamentem do podjęcia trafnej decyzji jest jakość wartości opałowej, a nie cena.


Materiał partnera zewnętrznego