Blogi polityczne zyskują coraz więcej wiernych czytelników, dla których tradycyjne media przestały być źródłem wiarygodnej informacji.
Blogi i ich twórcy w ostatnim czasie awansowali z dostawców plotek do roli źródła rzetelnych informacji i opinii. Zwłaszcza społeczno-polityczna blogosfera zyskała na wartości. Nie tylko coraz więcej osób czyta wpisy pozostawione na cyfrowych platformach, ale coraz więcej je pisze.
Dlaczego tradycyjne media już nie wystarczą?
Rola tradycyjnych mediów została bardzo ograniczona, nie tylko przez rozwój kanałów cyfrowych, a więc również alternatywnych portali informacyjnych, ale także przez wpływ polityki na do tej pory niezależne kanały opiniotwórcze. Sytuacja podzieliła media na prorządowe, opozycyjne oraz przez rząd kontrolowane. Określane jako piąta władza media powinny pozostać bezstronne i niezależne – piętnować i krytykować bez obaw konsekwencji ze strony sprawujących władzę. Obecnie wolność i niezależność mediów w Polsce została zdecydowanie zachwiana i nie jest to pożądana sytuacja w żadnym z państw Europy.
Właśnie dlatego użytkownik Internetu szuka alternatywnych źródeł zarówno wiedzy, jak i opinii. Jego naturalnym wyborem stają się blogi polityczne, gdzie za słowem kryje się ich autor, a nie ugrupowanie z pierwszych stron gazet. Oczywiście politycy również nie pozostają na ten trend obojętni i starają się wykorzystywać wszystkie kanały dotarcia do potencjalnych wyborców. Użytkownik przestrzenii cyfrowej jest jednak świadomym odbiorcą i wybiera tych blogerów, którzy w jego opinii są wolni od wpływu środowisk związanych z konkretnymi ugrupowaniami.
Dobry blog – czym jest?
Przede wszystkim dobry blog polityczny nie zawsze musi być tożsamy z politycznymi preferencjami czytelnika. Najlepsi blogerzy to ci, którzy potrafią skupić wokół swoich tekstów zarówno tych, którzy się z nimi zgadzają, jak i przeciwników prezentowanych racji. Jedni i drudzy nie tylko czytają wpisy, ale czekają na kolejne i wchodzą w interakcje z autorem.
O sukcesie decyduje piszący, który właśnie swoim unikalnym stylem potrafi przyciągnąć rzesze czytelników. Jeśli przyjrzeć się temu, kto dziś pisze blogi polityczne, można odnaleźć w sieci dziennikarzy, którzy widzą w platformach blogowych szansę na zachowanie własnej niezależności, publicystów czy ludzi związanych ze światem kultury i sztuki, którzy podejmują się komentowania rzeczywistości. W sieci jest także miejsce dla początkujących blogerów, którzy być może dostają w ten sposób szansę na popularność.
Artykuł partnera