Osoby odbierające mieszkanie od dewelopera lub kończące generalny remont swojego domu zastanawiają się, w jakie meble wyposażyć swoje wnętrze. Wśród licznych dylematów z zakresu aranżacji przestrzeni pojawia się również ta, jakie krzesła – drewniane czy tapicerowane – wybrać. W poniższym tekście przyjrzeliśmy się obu rodzajom, wskazując na ich wady i zalety.
Klasyczne krzesła drewniane – jakie korzyści i niedogodności wiążą się z ich użytkowaniem?
Wśród najważniejszych zalet użytkowania krzeseł drewnianych jest ich stylowy, elegancki i ponadczasowy wygląd. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której naturalny surowiec mógłby całkowicie wyjść z mody. Do zasadniczych wad wynikających ze stosowania drewnianych mebli należy konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji. Drewno, nawet po poddaniu obróbce, niespecjalnie lubi się z wodą. Z tego też powodu warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio je czyścić, aby nie dopuścić do powstania wypaczeń i wybrzuszeń materiału. Pielęgnacja z pewnością wymaga większej ostrożności niż ma to miejsce w przypadku krzeseł wykonanych z tworzyw sztucznych. Należy również być uważnym podczas użytkowania drewnianych krzeseł, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zadrapań i zarysowania delikatnej powierzchni. Konserwacja drewnianego krzesła poprzez przetarcie go woskiem może ułatwić utrzymanie go w nienagannym stanie. Wadą krzeseł drewnianych może być twarde siedzisko, stające się uciążliwym podczas długiego przesiadywania. Sytuacji tej łatwo można zaradzić, dokupując poduszki przywiązywane do oparć krzeseł przy użyciu troczków.
Krzesła tapicerowane – dlaczego warto z nich korzystać?
Miłośniczki przytulnych kanap, foteli i krzeseł, w które można wtulić się podczas leniwego popołudnia i całkowicie zatopić w ulubionej lekturze, doceniają urok mebli tapicerowanych. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy w końcu potrzebuje odrobiny komfortu. Krzesła tapicerowane cechują się znacznie większą miękkością i przytulnością niż surowe krzesła drewniane, które w przypadku dłuższego użytkowania mogą wywoływać u domowników ból i dyskomfort w obrębie dolnej części kręgosłupa. Krzesła tapicerowane, dzięki rozwojowi nowych technologii produkcji, są wyposażone w wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości, tkaniny o coraz lepszych parametrach technicznych, między innymi większej odporności na wycieranie czy przenikanie zabrudzeń w głąb tkanin. Mimo to, siłą rzeczy, materiał jest podatny na powstawanie plam i zabrudzeń, szczególnie w domu pełnym dzieci i zwierząt. Na skutek intensywnej, codziennej eksploatacji tkanina ulega z czasem zużyciu. Gdy już do tego dojdzie, warto wówczas samodzielnie – lub korzystając z usług tapicera – odnowić mebel. Krzesła tapicerowane mają tyle zalet, że można wybaczyć im tę drobną niedogodność.
Materiał partnera zewnętrznego