Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu i zastanowienia się nad potrzebami własnymi oraz swojej rodziny. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego lokum? Które czynniki powinny mieć priorytetowe znaczenie?
Koszty
Decydując się na zakup mieszkania, musimy pamiętać o tym, że oprócz ceny samej nieruchomości, czekają nas także dodatkowe koszty, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne czy prowizja pośrednika (jeśli dotyczy). Warto o tym pamiętać, ustalając budżet, na jaki możemy sobie pozwolić.
Wielkość
Trudno jest określić optymalny metraż, jaki powinno mieć mieszkanie dla określonej ilości lokatorów, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie da się jednak zaprzeczyć, że im większe lokum, tym większą zapewnia wygodę oraz swobodę. Wbrew pozorom, nie liczy się tylko metraż, ale także ustawność pomieszczeń. Dzięki rozsądnemu rozplanowaniu przestrzeni, można uzyskać wrażenie, że mieszkanie jest znacznie większe, niż w rzeczywistości!
Lokalizacja
To, w jakiej lokalizacji jest położona nieruchomość, ma ogromne znaczenie. Codzienne dojazdy do pracy czy do szkoły mogą być bardzo męczące jeśli będziemy mieli do pokonania dużą odległość, lub będziemy zmuszeni stać w korkach przez dłuższy czas. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto obliczyć czas dojazdu do pracy, przedszkola lub szkoły. Duże znaczenie ma także niewielka odległość do sklepów oraz placówek medycznych. Warto, aby w okolicy nie brakowało miejsc parkingowych – szczególnie, jeśli poruszamy się samochodem – a także terenów rekreacyjnych, np. parków, w których można przyjemnie spędzać czas wolny.
Przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu nieruchomości nie biegnie droga o dużym natężeniu ruchu, która mogłaby zakłócać spokój i negatywnie wpływać na komfort mieszkańców. Podobnie może być w przypadku dużych przedsiębiorstw, na przykład zakładów produkcyjnych czy firm transportowych. Wybierając dla siebie odpowiednią lokalizację, warto wykluczyć ich obecność w najbliższej okolicy. Rozsądnie byłoby też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, w którym uwzględnione są przyszłe inwestycje.
Standard wykończenia
Nowe mieszkania które są przeznaczone na sprzedaż, zazwyczaj nie są całkowicie wykończone. Standardem jest stan deweloperski, do którego zalicza się położenie podłóg, montaż drzwi i przygotowanie ścian. Mieszkania w stanie deweloperskim mogą jednak różnić się od siebie pod względem etapu wykończenia, ponieważ są one zależne od konkretnej firmy deweloperskiej.
Rzadziej spotykaną, ale coraz popularniejszą opcją są mieszkania wykończone pod klucz. Z takiej propozycji mogą skorzystać osoby, które wolą zapłacić więcej i wprowadzić się do gotowego mieszkania. Stan pod klucz obejmuje kompletne wykończenie wnętrza, a w niektórych przypadkach także jego wyposażenie, np. meble czy szafy wnękowe. Dzięki tej opcji, właściciel nie ponosi dodatkowych kosztów i może od razu wprowadzić się do swojego mieszkania.
Planując zakup mieszkania, inwestorzy muszą zwrócić uwagę na wiele kwestii. Takie postępowanie pomoże im uniknąć błędów i podjąć właściwą decyzję podczas wyboru nieruchomości.
ALA