Kosmetologia jest współcześnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin z pogranicza medycyny i kosmetyki. O ile przez długi czas skupiano się na zabiegach pielęgnacyjnych skoncentrowanych na twarzy, dziś przedmiotem zainteresowania tej dyscypliny jest dobrostan całego organizmu. Obecnie wykfalifikowany kosmetolog nie tylko skupia się na rozwiązaniu konkretnego problemu, ale przede wszystkim na dotarciu do jego przyczyn i zaplanowaniu kompleksowej terapii. Dlatego też wybierając gabinet medycyny estetycznej należy rozważyć wiele czynników, które potem będą miały decydujący wpływ na poziom naszego zadowolenia z osiągniętych efektów. Jak więc wybrać gabinet medycyny estetycznej?
Co szepcą znajomi?
Nie da się ukryć, że wciąż najchętniej wybieramy miejsca sprawdzone przez osoby, które znamy i których osądowi ufamy na tyle, żeby skorzystać z tych samych usług. Marketing szeptany przeniósł się obecnie do Internetu, w którym możemy zapytać o poziom j jakość oferowanych zabiegów w niemal dowolnej placówce. Pierwsze rozwiązanie jest oparte na osobistej rozmowie – możemy wypytać o wszelkie detale, poznać szczegóły zabiegów, cennik czy ogólny standard usług. Pozornie tak samo wyglądają sprawy w świecie wirtualnym. Z tą jednak różnicą, że w Internecie najczęściej wypowiadają się osoby, których nie znamy. Potencjalnie więc powstaje pole do nadużyć, kiedy opinie są fałszywie pozytywne. Zamiast więc pytać o „najlepszy gabinet w mieście bądź dzielnicy X” nie bójmy się szczegółowych zagadnień. Skupmy się na tym, czego poszukujemy: czy zabiegów inwazyjnych, czy pielęgnacyjnych. Może zależy nam na procedurach wykonywanych na ciało – chcemy zgubić kilka centymetrów w konkretnym miejscu, poprawić koloryt i napięcie skóry, wykonać masaż manualny czy taki z użyciem aparatury? Określając konkretnie nasze zainteresowania możemy zawęzić obszar poszukiwań do miejsc zajmujących się danym problemem. Nie każdy gabinet posiada przecież sprzęt do wykonywania endermologii czy kriolipolizy. Nie wszędzie wykonamy wampirzy lifting albo epilację laserową.
Szukając gabinetu medycyny estetycznej w Internecie warto także skorzystać ze specjalnie stworzonych list placówek (np. https://medycynaestetyczna.waw.pl/), w których oprócz szczegółowych opisów oferowanych usług, cenników, informacji o godzinach otwarcia, możemy także zobaczyć zdjęcia gabinetów i sprzętu, jakim dysponują. Co ważne, listy takie umożliwiają komentowanie jakości usług – warto zapoznać się z opiniami klientów i ewentualnymi uwagami. Wszystko to pozwoli na bardziej wnikliwą analizę. Pamiętajmy: im bardziej szczegółowy i rzeczowy komentarz, tym bardziej wartościowy dla potencjalnego następnego klienta.
Skupmy się na ważnych szczegółach
Jeśli już wybierzemy gabinet medycyny estetycznej, przyjrzyjmy się mu bliżej. Z pewnością warto wiedzieć przede wszystkim, kto wykonuje zabiegi. Kosmetolodzy? lekarze? A może osoby, których kompetencji nie potwierdzają żadne dokumenty? Pamiętajmy, że placówki często prezentują swoim klientom dyplomy, certyfikaty czy potwierdzenia przebytych szkoleń, na przykład zawieszone w gabinetach. Tu, jak w każdej branży, liczą się kompetencja i wiedza. Zwróćmy uwagę na sprzęt i ogólną dbałość pracowników o czystość samego miejsca, używanych materiałów higienicznych i to czy zatroszczono się o dezynfekcję. Zwróćmy także uwagę na to, jak traktuje się innych klientów. Obgadywanie na recepcji to praktyka, która powinna wzbudzić naszą czujność.
Kosmetologia holistyczna, czyli ważna jest całość
Jak zostało to powiedziane wcześniej, współczesna kosmetologia nie tylko rozwiązuje problemy, ale przede wszystkim skupia się na ich przyczynach. Dlatego profesjonalni kosmetolodzy zanim zaproponują jakąkolwiek procedurę, powinni zrobić szczegółowy wywiad uwzględniający nasz styl życia, używki, przyjmowane leki i oczekiwania dotyczące zabiegu. Dopiero na podstawie tej wiedzy połączonej z dogłębną analizą problematycznego obszaru można podjąć decyzję co do dalszej, indywidualnie dobranej, terapii. Klient powinien znać jej przebieg, ilość zabiegów w serii oraz przeciwwskazania. Poza inwazyjnymi zabiegami i tzw. zabiegami bankietowymi, rzadko kiedy osiągniemy zamierzony efekt już po pierwszym spotkaniu. Skomplikowane problemy wymagają co najmniej kilku wizyt, czasami także włączenie innych procedur niż dotychczas. Pamiętajmy, że na każdym etapie wizyty możemy pytać, prosić o dodatkowe wyjaśnienia i rozwiewać wątpliwości.
Wybór gabinetu medycyny estetycznej to złożony temat. Postarajmy się więc zebrać możliwie najwięcej informacji, a na koniec – zaufajmy intuicji. W gabinecie spędzimy trochę czasu, wykorzystajmy ten czas na rozmowę o naszych potrzebach, zaleceniach lub na niczym niezmącony relaks.
OLI