W dzisiejszych czasach określenia fit, eko, a także slow food czy superfood, to nie tylko modne pojęcia, odnoszące się do aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania. Obecnie wręcz wyznaczają trendy stylu życia, stają się podstawowymi założeniami „filozofii codzienności” wśród mnóstwa osób. Bez względu jednak na popularność pewnych tendencji i na to, czy one nas przekonują – jedno nie ulega wątpliwości. To, jak się odżywiamy, ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i ogólnego funkcjonowania.
Coś dla ciała, coś dla ducha – jaki wpływ ma sposób odżywiania?
Chociaż znak równości między pojęciami „jedzenie” i „życie” jest oczywistością, to nie każdy na co dzień zdaje sobie sprawę z tego, jak daleko sięga ta prawidłowość. Produkty spożywcze dostarczają cennych składników, niezbędnych do właściwego działania całego organizmu. Dlatego niezmiernie ważna jest jakość jedzenia, które wybieramy. Tak jak produkty przetworzone, zawierające barwniki oraz hormony, pestycydy i inne chemiczne dodatki, są w stanie odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, tak zdrowa żywność, świeża, naturalna, potrafi zapewnić wiele korzyści w codziennym funkcjonowaniu. I to w fizycznym oraz psychicznym.
Warto więc zadać sobie pytanie: na co dokładnie wpływa zdrowa dieta? Z pewnością trzeba przy tej okazji wspomnieć o cielesnym działaniu takiego sposobu odżywiania. I zacząć od… skóry oraz cery, które są niczym zwierciadło, odbijające obraz reakcji organizmu na codzienny jadłospis. Coraz więcej badań potwierdza, że jeżeli nie uzyskają one stosownego poziomu odżywienia, nawodnienia i dotlenienia, to nie można liczyć, że znakomite efekty pielęgnacyjne przyniosą kosmetyki, nawet te nowoczesne i z górnej półki. Przyznają to zresztą zarówno osoby pracujące w salonach urody, jak i dermatolodzy. Oczywiście nie trzeba również wspominać, że zdrowa dieta to jeden z zasadniczych warunków w procesie zrzucania zbędnych kilogramów, pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej i osiągania szczupłej sylwetki. Połączenie zdrowego żywienia i regularnej aktywności sportowej pozwala zresztą uzyskać maksimum efektywności w tym zakresie, na jaką stać organizm. A jeśli już o aktywności mowa – optymalna dieta ma także korzystne przełożenie na sferę seksualną (co więcej, nie od dziś mówi się, że pewne produkty spożywcze pełnią też rolę afrodyzjaków). Ponadto, odpowiedni, codzienny jadłospis chroni nas bardziej przed różnymi chorobami serca, miażdżycą, cukrzycą czy nawet nowotworami.
Ale ciało to nie jedyny obszar, na który oddziałuje zdrowe żywienie. Rodzaj diety ma również dużo do powiedzenia w kontekście naszych zdolności umysłowych i sfery psychicznej. Przykładowo, pełne ziarna, ryby, jaja czy twaróg – podobnie jak Prozak, lek nierzadko stosowany w przypadku depresji – potrafią podwyższyć poziom serotoniny (powstającej z aminokwasu o nazwie tryptofan), co znowu wpływa na skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem i lepsze samopoczucie. Zdrowa żywność determinuje także procesy zachodzące w organizmie, odpowiedzialne za koncentrację czy zdolności intelektualne. Z pewnością cieszą się nimi osoby, które częściej dostarczają właściwą w stosunku do potrzeb ilość kwasów omega-3 (np. za sprawą jedzenia ryb morskich, oleju lnianego, orzechów) oraz żelaza (wpływającego na transport tlenu do mózgu). Właściwe nawyki żywieniowe sprzyjają również kreatywności myślenia.
Zdrowe żywienie – skąd czerpać wiedzę?
W dobie dużej i wciąż rosnącej popularności opisywanych zagadnień, znalezienie informacji na temat zdrowej żywności i diety nie stanowi żadnej trudności. Trzeba jednak mieć na względzie kilka ważnych kwestii. Po pierwsze – choć dziedzina związana z odżywianiem opiera się na pewnych zasadach wspólnych dla wszystkich, to jednak poszczególne osoby (a właściwie ich organizmy) charakteryzują się również indywidualnymi cechami, potrzebami czy problemami. Innymi słowy, to, co w przypadku kogoś okaże się dietetycznym strzałem w dziesiątkę, w drugiej sytuacji potrafi być nieskuteczne lub nawet szkodliwe. Dlatego po drugie – jeśli borykamy się z poważniejszymi problemami na tym tle, powinniśmy skonsultować swoje żywieniowe wybory z lekarzem. Po trzecie wreszcie – dbajmy o korzystanie ze sprawdzonych źródeł wiadomości na ten temat. A tych nie brakuje! Mowa tu zarówno o znanych, bogatych w sprofilowane treści serwisach internetowych typu Oliwka24.pl, jak i różnych czasopismach, publikacjach popularnonaukowych oraz warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez osoby świetnie zaznajomione z tą dziedziną. Korzystając z ich wiedzy jesteśmy w stanie sprawić, że w naszej kuchni zagoszczą nie tylko świetne smaki, ale również pełnia spożywczego zdrowia!
OLI