Dobry materac piankowy – czyli jaki?

0
1043
KObieta śpiąca na materacu piankowym
Najlepsze, a co za tym idzie najdroższe, są materace wykonane z pianki termoelastycznej lub z jej dodatkiem. Pianka ta znana jest również pod nazwą VISCO i wynaleziona została przez NASA | fot.: StockAdobe.com

Wybór materaca do łóżka w sypialni jest kluczowy. Dobrze dobrany materac zagwarantuje zdrowy sen i prawidłowe podparcie sylwetki przez całą noc. Natomiast ten dobrany źle, może przyczynić się do nasilania już istniejących objawów bólowych. Jakie materace wybieramy najchętniej? Dobry materac piankowy, obok materaca sprężynowego, jest jednym z najczęściej wybieranych do sypialni. Swoją popularność zawdzięcza licznym zaletom. Aby zrozumieć fenomen jego popularności, warto dowiedzieć się, czym wypełniony jest taki materac.

Jak zbudowany jest materac piankowy?

Dobry materac piankowy wypełniony jest tylko i wyłącznie pianką o wybranym stopniu twardości. Jednak są różne rodzaje pianek i to od nich zależy, jakie cechy charakterystyczne będzie miał końcowy produkt. Materac piankowy może składać się z grubszej warstwy jednego rodzaju pianki, lub z kilku warstw różnych rodzajów. Do wypełnienia najczęściej stosowane są pianki poliuretanowe. Te uzupełniane są w zależności od ceny materaca, piankami lateksowymi, termoelastycznymi lub wysokoelastycznymi. Taki materac może być dodatkowo wykończony matą kokosową lub wełną owczą. Ze względu na dosyć słabe właściwości samej pianki poliuretanowej, coraz częściej wykorzystuje się ją jedynie jako dodatek.

Zalety materacy piankowych

Materac piankowy sprawdzi się przy ramach łóżka, które są dosyć niskie. Porównując materac piankowy i sprężynowy o takich samych właściwościach i jakości, to ten pierwszy będzie cieńszy. Dzięki temu lepiej pasuje wszędzie tam, gdzie miejsce jest ograniczone. Dużą zaletą materacy piankowych jest ich trwałość. Jednak cecha ta nie dotyczy produktów wykonanych wyłącznie z pianki poliuretanowej. Żywotność takiego materaca będzie dosyć krótka. Kolejną istotną cechą jest dobra wentylacja takiego materaca, bowiem pianka jest materiałem przewiewnym. Z kolei alergików ucieszy fakt, że materace piankowe są hipoalergiczne. Szczególnie pianka lateksowa odznacza się takimi właściwościami. Z kolei pianka wysokoelastyczna, która jest pochodną pianki poliuretanowej, ale ma lepsze od niej właściwości, oraz pianka termoelastyczna, doskonale podeprą ciało podczas snu. Materace z pianki wysokoelastycznej gwarantują sprężystość i elastyczność. Dzięki strukturze pianki materace są przewiewne, a odpowiednie wyprofilowanie pozwala uzyskać różne strefy twardości i dopasować komfort użytkowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Z kolei w przypadku pianki termoelastycznej mamy do czynienia z reakcją na ciepło ciała, dzięki czemu materac dopasowuje się do jego indywidualnego kształtu i zapewnia mu zdrowe podparcie. Taką pianką jest na przykład wysokiej jakości pianka VISCO używana przez producenta Hilding Anders która „zapamiętuje” nasz kształt i niweluje wszystkie punkty nacisku na mięśnie i kręgosłup.

Jaka pianka jest najlepsza?

Najlepsze, a co za tym idzie najdroższe, są materace wykonane z pianki termoelastycznej lub z jej dodatkiem. Pianka ta znana jest również pod nazwą VISCO i wynaleziona została przez NASA. Taka pianka ma również właściwości ortopedyczne i polecana jest przez fizjoterapeutów. A jej działanie oparte jest na reagowaniu na temperaturę ciała użytkownika. Pod wpływem tego ciepła, pianka dopasowuje się do ciała, tak aby jak najlepiej podeprzeć kręgosłup na całej jego długości. Co więcej, o takiej piance mówi się, że posiada pamięć. Oznacza to tyle, że w stanie spoczynku wraca do pierwotnego kształtu. Dzięki temu, może służyć różnym użytkownikom przez długie lata. Produkty z pianki VISCO dostępne są na stronie sleepmed.pl

Trzeba tylko pamiętać, że dobry materac piankowy będzie dosyć dużym jednorazowym wydatkiem. Ale jest to wydatek, który naprawdę się opłaca, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego trwałość. Taki materac bowiem jest świetnym podparciem dla kręgosłupa i zapewnia zdrowy sen. Tym samym – pozwala na niezmącony relaks i daje energię na kolejny dzień.


OLI