Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Nic dziwnego – wysokiej jakości kawa przyciąga aromatem i niepowtarzalnym smakiem. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób powstaje kawa ani co ma wpływ na jej smak. Poniżej 4 fakty o kawie, które warto znać.
-
Ilość kofeiny w kawie jest zależna od jej gatunku
Na świecie istnieją dwa najbardziej liczące się gatunki kawy, czyli Arabika i Robusta. W zależności od miejsca pochodzenia, różnią się one charakterem i smakiem. Ziarna Arabiki dają kawę aromatyczną i łagodną, czasami wzbogaconą korzennym lub czekoladowym posmakiem. Subtelny smak i aromat idą w parze z niską zawartością kofeiny – ok. 1-1,7% całej masy. Drugi najbardziej popularny gatunek kawy, Robusta, charakteryzuje się okrągłymi ziarnami dającymi gorzkawy i ostry smak. Zawiera również więcej kofeiny od Arabiki (około 2-4,5%). Swój oryginalny charakter zawdzięcza między innymi panującemu wokół upraw klimatowi. W tym czarnym napoju możemy wyczuć aromaty owocowe, korzenne, orzechowe, kwaskowe czy winne.
-
Najwięksi producenci i konsumenci kawy
Każdy gatunek kawy wymaga zupełnie innych warunków, aby móc kwitnąć. Uprawy roślin kakaowca znajdują się w tzw. Pasie Kawowym, pomiędzy 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej, który obejmuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej, Indii, Afryki Środkowej, Indonezji i Nowej Gwinei. Największą produkcją kawy może pochwalić się Brazylia, która wytwarza 1/3 kawy całego światowego rynku. Obecnie uprawia się tam ponad 2 miliony hektarów pól kawowych.
Poza Brazylią, główne kraje, które zajmują się produkcją kawy to Wietnam, Kolumbia, Indonezja, Indie i Etiopia. Największy port przeładunkowy kawy znajduje się w Hamburgu, natomiast główna giełda, na której odbywa się skup i sprzedaż kawy to Nowojorska Giełda Kawy i Cukru.
Wbrew pozorom największymi konsumentami kawy są nie Włosi, lecz Brazylijczycy, Amerykanie i Niemcy, którzy spożywają około 10 kg kawy na osobę rocznie.
-
Kawa nabiera cech terytorialnych miejsca, w którym jest uprawiana
Jak już wcześniej wspomniano, na świecie prym wiodą Arabika i Robusta. Ich smak zależy od terenów, na których występują. Arabika uprawiana jest na terenach górzystych (800-2200 m n.p.m.), które charakteryzują się nasłonecznieniem, częstymi opadami deszczu i żyzną, często wulkaniczną glebą. W miejscach, gdzie uprawiana jest Arabika, średnia roczna temperatura wynosi ok. 15-24 stopni C. Są to przede wszystkim kraje Ameryki Środkowej i Południowej, w sercu Afryki i na jej wschodnim wybrzeżu, a także w okolicach Półwyspu Indyjskiego oraz w Azji. Ziarna Arabiki dają napój o delikatnym i złożonym bukiecie. W zależności od uprawy, obróbki i palenia mogą dominować w niej nuty korzenne, czekoladowe, owocowe lub kwiatowe.
Robusta uprawiana jest na niższych wysokościach (do 800 m n.p.m), co wiąże się z wyższymi średnimi temperaturami – ok. 24-36 stopni C. Występuje przede wszystkim w Brazylii, Wietnamie, Indonezji oraz w Indiach. Kawę tę charakteryzuje mocniejszy smak z wyraźną nutą goryczki, która nie każdemu odpowiada, jednak gwarantuje bogatszą cremę na kawie. Jest doskonałym uzupełnieniem mieszanek do przygotowania espresso.
Mikroklimat panujący na plantacji ma silny wpływ na smak kawy. Arabika uważana jest za szlachetniejszą kawę od Robusty, jednak wymaga od plantatorów więcej poświęcenia i uwagi, głównie ze względu na różne choroby atakujące liście.
-
Zużyte kapsułki po kawie mogą zostać poddane recyklingowi
Kawa w kapsułkach to doskonały wybór na początek każdego dnia. Jeśli regularnie po nią sięgamy, warto zastanowić się, co możemy zrobić ze zużytą kapsułką, tak aby zatroszczyć się o środowisko naturalne. Firma Nespresso, jeden z producentów kaw w kapsułkach, od wielu lat inwestuje w dedykowany system recyklingu, dążąc do zrównoważonego rozwoju. Dzięki podjętej inicjatywie aluminium z kapsułek może zyskać drugie życie. Wystarczy tylko zużyte kapsułki po kawie wrzucić do specjalnej torby Nespresso lub przekazać kurierowi podczas odbioru zamówienia ze sklepu internetowego.
Materiał partnera zewnętrznego