Wszyscy kinomani potwierdzają: poczuć całą głębie filmu można tylko w kinie. Jednak do kina nie zawsze jest po drodze, a dobrych filmów jest więcej, niż wolnego czasu. Rozwiązaniem jest stworzenie sobie własnego, domowego kina.
Żeby móc zorganizować w domowym zaciszu prawdziwie kinowe warunki do oglądania filmów trzeba skupić się na tym co tworzy kinowy klimat i wzmacnia doznania płynące z seansu.
Duży ekran
Film oglądany w kinie robi na nas wrażenie tak ogromne, jak wielki jest ekran, na którym jest wyświetlany. To duży obraz sprawia, że czujemy się częścią oglądanej historii. Rozmiar ma znaczenie zwłaszcza w przypadku filmów 3D i wszystkich naszpikowanych efektami specjalnymi. Po za tym w naprawdę dużych, nowoczesnych kinach, (np. Imax) ekrany projekcyjne są zagięte, co sprawia że możemy widzieć więcej i szerzej niż na standardowym ekranie i wzmacnia efekt „wejścia” w obraz, nie męcząc jednocześnie naszych oczu.
Większość mieszkań jest już wyposażona w dość duże telewizory plazmowe. Jeśli chcesz odtworzyć kinowe wrażenia wybierz telewizor w rozmiarze co najmniej 53 cale. Najlepiej typu OLED lub QLED, których matryca charakteryzuje się największą głębią czerni i najlepszymi kontrastami. Te telewizory posiadają najszerszą skalę barw i największą jasność – te cechy wpływają znacznie na jakość oglądania filmu. Na rynku są także telewizory o ekranach zakrzywionych.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastąpienie telewizora projektorem. Najlepiej mieć do tego wysuwany ekran, ale biała, równa ściana również się sprawdzi. Oprócz naśladowania sposobu wyświetlania filmu w kinie, projektor ma dwie zalety: można regulować rozmiar wyświetlania, a oglądanie obrazu, tworzonego przez światło odbite, a nie emitowane, jest zdrowsze i przyjemniejsze dla oczu.
Dobry dźwięk
Wrażenie kinowe buduje także jakość dźwięku. Każde dobre kino ma głośniki umieszczone w wielu punktach sali projekcyjnej, otaczając widza dźwiękiem (dolby surround). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć takie warunki w domu. O jakości dźwięku będą decydować zarówno parametry telewizora jak i głośników.
Najlepiej kupić zestaw głośników w systemie 5.1, 6.1 lub 7.1. Te cyfry oznaczają konfigurację systemów wielokanałowych. W opcji 5.1 mamy pięć kolumn głównych i jeden subwoofer (głośnik niskotonowy). Kolumny trzeba rozstawić strategicznie: z przodu, z tyłu i po bokach naszej sali kinowej. Teoretycznie im więcej tym lepiej, ale w małym pokoju pięć kolumn wystarczy, aby osiągnąć świetny dźwięk.
Niewiele światła
Z pewnością znasz to uczucie, gdy w kinie nareszcie gasną światła a Ty przenosisz się do innej rzeczywistości (chyba, że trafiłeś na niezbyt miłe sąsiedztwo). Ponieważ obraz kinowy jest budowany przez światło projektora, aby wydobyć jego głębie konieczne jest zaciemnienie sali.
Taki efekt stworzyć w domu najłatwiej. Wystarczy wyłączyć górne światło w pokoju z naszym kinem domowym. Jeśli filmy oglądasz na telewizorze całkowita ciemność się nie sprawdzi – oczom trudno będzie znieść silne światło emitowane z ekranu telewizora przez dłuższy czas. Warto mieć niewielką lampkę i ustawić ją gdzieś nisko, aby dawała lekką poświatę. W przypadku projektora – im ciemniej, tym lepiej.
Stworzenie prawdziwie kinowych warunków w domu to świetny pomysł. Wystarczy kilka trików i będziesz cieszyć się wspaniałymi wrażeniami z każdego filmu. Po za tym domowa kanapa jest dużo wygodniejsza niż kinowe fotele, a przekąski znacznie tańsze. Udanego seansu.
BŁA