Ogród to wizytówka każdej posesji. Aby był zadbany i przykuwał uwagę przechodniów, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Koszenie trawnika, pielenie chwastów, cięcie krzewów to tylko niektóre z czynności, z jakimi możemy się spotkać dbając o ogród. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby móc latem cieszyć się pięknym widokiem kwitnących kwiatów, wypić kawę ze znajomymi czy po prostu odpocząć po ciężkim dniu w pracy.
Rodzaje ogrodzeń
Ogrodzenie ogrodu wyznacza granicę naszej własności. Odpowiednio dobrana przesłona może wytłumić hałas dobiegający z ulicy, a przy okazji zasłoni mniej efektowne zakątki. W zależności ile mamy miejsca w swoim ogrodzie, możemy skorzystać z różnego rodzaju ogrodzeń. Na dużych powierzchniach najlepiej sprawdzą się betonowe płoty, siatki czy metalowe przęsła. Takie rozwiązanie jest dosyć kosztowne. Chociaż z pewnością będzie służyć przed długie lata, to sposób montażu nie należy do najłatwiejszych i wymaga wynajęcia specjalnej ekipy budowlanej. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu, które nie wymaga dużego nakładu finansowego, warto pokusić się o zakup drewnianej pergoli ogrodowej.
Typy pergoli ogrodowych
Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach najczęściej spotyka się te wykonane z drewna. To materiał, który sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych i będzie pasować w każdej przestrzeni. Niezależnie od rodzaju użytego materiału pergole mają zróżnicowaną konstrukcję i zastosowanie. Najpopularniejsze są kratki ogrodowe, których główną funkcją jest podtrzymywanie roślin. Bardzo efektownie wyglądają pergole, przy których zostały posadzone roślinny pnącze typu wilec czy bluszcz. Szukając bardziej zaawansowanych rozwiązań spotkać można pergole z zadaszeniem. Spełniają one funkcje altanki ogrodowej. Dzięki temu możemy cieszyć się własną strefą relaksu na świeżym powietrzu, bez względu na to, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Istotne jest jednak, aby drewniane konstrukcje konserwować w odpowiedni sposób. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem ogrodzenia przez długie lata. Pergole nie muszą stanowić wolnostojącej konstrukcji. Można je oprzeć np. o budynek. Wszystko zależy od osobistych upodobań. Również rozmiar pergoli, jej długość i kształt są indywidualnymi aspektami.
Zalety pergoli
Główną zaletą pergoli jest jej łatwy i szybki montaż. Połączenie elementów mocujących nie powinno zająć więcej niż kilkadziesiąt minut. Oprócz walorów estetycznych pergole są też bardzo praktyczne. Te z zadaszeniem z powodzeniem można wykorzystać podczas rodzinnych zjazdów czy do letniego grillowania. Skutecznie ochraniają przed wiatrem i tworzą strefę komfortu chroniąc przed wścibskim wzrokiem sąsiada. W porównaniu do innych ogrodzeń pergola jest stosunkowa tania. Mimo to doborze tego typu rozwiązania warto wybierać produkty wysokiej jakości.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na pojedynczą pergolę ogrodową, czy bardziej zaawansowaną konstrukcję z altanką i ławką, ogród zyska niesamowity urok. Rośliny pnące będą prezentować się to niezwykle interesująco z połączeniem takiego rozwiązania.
MLA