Chcąc prowadzić aktywny tryb życia i w wyrazie troski o środowisko, coraz więcej osób decyduje się na rower miejski zamiast samochodu. Zaraz za podjęciem tej decyzji idzie zakupienie własnego sprzętu. Nie wiesz, na jaki model jednośladu się zdecydować i co należy wziąć pod uwagę? Znajdź pomoc w naszym poradniku.
Decyzja o przemieszczaniu się po mieście rowerem jest słuszna, o ile wybierzesz dobrej klasy sprzęt. Nie oznacza to, że już na samym początku musisz inwestować kilka tysięcy w profesjonalny produkt. Powinieneś jednak wybrać rower miejski, który sprosta twoim oczekiwaniom pod względem wygody, ale też bezpieczeństwa.
Charakterystyczna konstrukcja roweru miejskiego
Rower miejski składa się z podobnych elementów jak jednoślad górski czy trekkingowy. Jednak tym, co go wyróżnia, jest konstrukcja, a zwłaszcza jej główna część, czyli rama. W przypadku damek jest ona obniżona, co znacznie ułatwia wsiadanie. To właśnie komfort jest priorytetem, jeżeli chodzi o przemieszczanie się po mieście, dlatego tak ważny jest wybór jednośladu z odpowiednio wyprofilowaną ramą.
Dzięki ustawieniu siodełka użytkownik może przybrać wyprostowaną pozycję. W ten sposób nie obciąża kręgosłupa, rąk ani barków. Uzyskanie tego efektu jest możliwe poprzez pionowe ustawienie rury podsiodłowej w stosunkowo niewielkiej odległości od kierownicy. Kierownicą jest w tym przypadku „jaskółka”, a więc charakterystyczna wygięta w łuk część, zakończona antypoślizgowymi uchwytami.
Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na rozmiar ramy i materiał, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jest to stal o sporej masie, co przekłada się na ogólną wagę jednośladu sięgającą nieraz nawet 25kg. Lżejsze, lecz nieco droższe są modele z aluminium. O ile podczas samej jazdy masa roweru miejskiego nie jest priorytetem, o tyle przy wnoszeniu go po schodach może być istotnym czynnikiem decydującym o zakupie.
Jakie wyposażenie roweru miejskiego wybrać?
Nawet osoby niebędące ekspertami w dziedzinie konstrukcji maszyn sportowych wiedzą, że w jednośladach ważny jest napęd i przerzutki. Do jazdy miejskiej najlepsze są wersje, w których biegi są wbudowane w piaście. To rozwiązanie polecane jako bardziej intuicyjne w obsłudze i mniej uciążliwe w eksploatacji lub serwisie. Do wyboru pozostają standardowo wersje 3-, 5- oraz 7- biegowe. Kupujący rowery miejskie najczęściej wybierają te w podstawowym wariancie.
Dla bezpieczeństwa użytkownika ważne są oczywiście hamulce. Kupując jednoślad, zwróć uwagę na to, czy układ hamulcowy ma przełożenia i jest zintegrowany z tylną piastą. W zależności od budżetu tzw. „torpedo” można zastąpić hamulcami szczękowymi lub rolkowymi. Uchodzą one za bardziej zaawansowane, lecz finalnie na poziom bezpieczeństwa wpływa ich sprawność, dlatego pamiętaj o regularnych przeglądach oraz konserwacji.
Wybierając rower miejski, zwróć uwagę na jego parametry techniczne, wagę oraz design. Pamiętaj, że stanie się on twoim podstawowym środkiem transportu. Swój wymarzony model możesz kupić przez internet, np. w sklepie rowerowym Multibike.
Materiał partnera zewnętrznego