Ząbkowanie u niemowląt jest trudnym tematem dla wielu rodziców. Według dostępnych publikacji objawy ogólnoustrojowe i miejscowe ząbkowania obecne są u ok. 70% dzieci. Wiele objawów ogólnoustrojowych, które pojawiają się w tym samym okresie co ząbkowanie, są niesłusznie przypisywane procesowi wyrzynania się zębów. Czasem mogą być one przyczyną infekcji.
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?
Pierwszymi zębami pojawiającymi się w jamie ustnej są najczęściej siekacze przyśrodkowe żuchwy – ok. 6. miesiąca życia. Cały proces wyrzynania się zębów może trwać nawet 2 lata, a pojawianie się kolejnych zębów jest jednym ze wskaźników rozwoju fizycznego dziecka. Jeśli pierwsze zęby nie pojawią się do 12. miesiąca życia, możemy mówić o opóźnionym ząbkowaniu. W takiej sytuacji należy odwiedzić stomatologa dziecięcego. Warto wiedzieć, że od momentu wyczuwalnego pod błoną śluzową dziąsła zęba do jego całkowitego wyrżnięcia mija średnio 1 do 5 miesięcy i czas ten jest różny dla poszczególnych zębów.
Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?
Pojawieniu się pierwszego zęba często towarzyszy nadmierne ślinienie się. Co ciekawe, objaw ten nie jest bezpośrednio spowodowany ząbkowaniem. Około 3-4 miesiąca na skutek powiększania się i dojrzewania gruczołów ślinowych następuje wzmożona produkcja śliny. Maluchy w tym wieku nie posiadają mechanizmów koordynowania połykania śliny, stąd wypływa ona z jamy ustnej. Nadmierne wydzielenie, dodatkowo zwiększone jest poprzez fizjologiczną i prawidłową z punktu widzenia rozwoju dziecka chęcią wkładania przedmiotów do buzi. Jest to typowa metoda poznawania świata w wieku między 6. a 9. miesiącem życia, która zanika około 1. roku życia zastępowana przez inne formy poznawcze. Do objawów miejscowych ząbkowania należy zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąsła. Dziecko może odczuwać swędzenie, ból i uczucie rozpierania dziąsła. Do ogólnych objawów ząbkowania, związanych z uwalnianiem mediatorów zapalnych z tkanek otaczających ząb, zalicza się złe samopoczucie, problemy ze snem, spadek apetytu. Może także pojawić się podwyższona temperatura ciała oraz biegunka. Należy jednak pamiętać, że gorączka towarzysząca ząbkowaniu nie powinna być wyższa niż 38°C. Jeśli do tego pojawi się katar lub kaszel, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją.
W jaki sposób złagodzić dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu?
Jednym z najlepiej działających sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych jest masaż dziąseł. Można go wykonać przy pomocy czystego palca lub silikonowej szczoteczki. Obecnie na rynku dostępne są także bez recepty specjalne preparaty do stosowania miejscowego np. Anaftin Baby żel na ząbkowanie. To bioadhezyjny żel doustny. Dzięki zawartości poliwinylopirolidonu i kwasu hialuronowego dobrze trzyma się dziąsła, szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc. Specjalny aplikator posiada silikonowe wypustki, które łagodnie masują dziąsła, zmniejszając dyskomfort i ból związany z ząbkowaniem Preparat można stosować tak często, jak tylko to konieczne, bo nie zawiera środków znieczulających miejscowo.
Warto zadbać także o ochronę szyi i klatki piersiowej dziecka przed nadmierną ilością śliny, która może powodować podrażnienie skóry. W tym przypadku dobrze sprawdzi się bawełniany śliniaczek.
Materiał partnera zewnętrznego