Współczesny człowiek otoczony jest dzisiaj ogromną ilością informacji. Pomimo tego, że w czasie panującej pandemii koronawirusa na świecie spora część ludności siedzi przymusowo w domach i nie może wrócić do pracy to media społecznościowe, radio i telewizja nie dają o sobie zapomnieć i w kółko bombardują nas coraz to nowymi wiadomościami. Nie pomaga również to, że w domu przesiadujemy 24 godziny na dobę z tymi samymi osobami, albo jesteśmy zupełnie sami co również potrafi być przytłaczające. Z pomocą przychodzą nam joga lub medytacja, które w chwilach chaosu szczególnie zyskują na popularności.
Każdego dnia zamiast odpoczywać i wykorzystywać ten czas produktywnie stresujemy się coraz bardziej przytłaczającymi nas informacjami. Wielu z nas martwi się również utratą pracy i kondycją ekonomiczną kraju. Co zrobić w takiej sytuacji i jak sobie pomóc? Przede wszystkim warto trochę zwolnić i wyciszyć się. W jaki sposób pomogą nam joga oraz medytacja i dlaczego polecane są w takim właśnie czasie?
Dlaczego warto uprawiać jogę?
Joga uważana jest zazwyczaj za rodzaj ćwiczeń gimnastycznych i oddechowych, ale to coś znacznie więcej. Jej głównym celem jest odprężenie ciała i umysłu. Joga jest szczególnie polecana osobom, które żyją w stresie, mają obniżony nastrój i potrzebują odciąć się na chwilę od otaczającego ich świata. Jak wyglądają takie ćwiczenia? W czasie jednej sesji wykonujemy różne pozycje tzw. asany, które trwają zwykle około 2-3 minut lub kilka oddechów. Pozycje fizyczne ciała połączone są z odpowiednim oddychaniem. Dzięki jodze dotlenimy nasz organizm, rozciągniemy mięśnie i zredukujemy napięcie. Podobnie jak tradycyjne ćwiczenia fizyczne uprawianie jogi sprawia, że mamy więcej energii na co dzień i myślimy pozytywnie. Aby zacząć ćwiczyć jogę nie trzeba specjalnie się do tego przygotowywać. Jeżeli na coś chorujemy to można przed rozpoczęciem ćwiczeń zapytać profesjonalnego nauczyciela jakie ćwiczenia będą dla nas odpowiednie. Na początek warto spróbować ćwiczyć najprostsze pozycje. Aby joga przyniosła spodziewane efekty musimy być konsekwentni i uprawiać ją regularnie. Choć joga on-line ma wiele zalet, wymaga od nas skupienia i precyzyjnego wykonywania poleceń. Ustawienie ciała na początku może bowiem nie być intuicyjne i wymaga od nas szczególnej uwagi. Po zakończeniu kwarantanny warto też udać się do studia jogi, żeby popracować z nauczycielem i skorygować ustawienia ciała.
Zalety medytacji
Jogę bardzo często łączy się z medytacją. Medytacja to czynności, które polegają na ćwiczeniu umysłu. W języku łacińskim słowo „meditatio” oznacza „rozważanie” i „namysł”. Medytacja jest ważną częścią wielu religii jak hinduizm czy buddyzm, ale nie była obca również starożytnym Europejczykom. Pewnym rodzajem medytacji jest również kontemplacja, którą wykonujemy kiedy pogrążamy się w myślach i obserwujemy coś np. przyrodę. W dzisiejszych czasach wiele osób ma z tym duży problem i nie potrafi usiedzieć w skupieniu dłużej niż kilka minut. Ćwiczenia medytacyjne pomagają nie tylko ćwiczyć skupienie i pamięć, ale pozwalają też oczyścić umysł. Dzisiaj medytacja jest także wykorzystywana przez współczesną medycynę zachodnią, gdyż pomaga w problemach z nadciśnieniem, bezsennością, migreną czy depresją. Podczas praktyk medytacyjnych zmienia się częstotliwość fal mózgowych co dobrze wpływa na umysł. Podobnie jak ćwiczenia, dodaje nam energii i uodparnia na stres dlatego polecana jest przez psychoterapeutów.
Wiele osób uważa, że joga i medytacja pomogły im osiągnąć zdrowie, równowagę i spokój w życiu. W czasie pandemii nawet przebywając przez większość dnia w domu można doznać przebodźcowania i przemęczenia w wyniku napływających do nas informacji. Warto wówczas wyciszyć się i zapomnieć na jakiś czas o otaczającym nas świecie.
NMA