O wielu chorobach, infekcjach, stanach zapalnych i negatywnych zmianach w organizmie świadczy reakcja organizmu, jaką jest gorączka. Powoduje ona złe samopoczucie i przede wszystkim sprawia, że temperatura ciała rośnie. Na rynków dostępnych jest wiele lekarstw umożliwiających zbicie gorączki. Oprócz tego istnieje możliwość zastosowania wielu domowych sposobów w walce z tym problemem.
Czym jest gorączka
Podwyższona temperatura ciała jest reakcją obronną organizmu, który tworzy sobie w ten sposób optymalne warunki do walki z chorobą, bakteriami, wirusami czy też grzybami. Warto zaznaczyć, że stan gorączki oznacza temperaturę ciała przekraczającą 38 stopni Celsjusza. W przypadku temperatury niższej niż 38 stopni, ale wyższej niż 37, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Bardzo istotną sprawą jest regularne mierzenie temperatury przy pomocy dobrego sprzętu. Godne polecenia są między innymi termometry elektroniczne Microlife zapewniające wysoką dokładność pomiaru. Warto dodać, że nie zawsze należy zbijać gorączkę. Dzięki podwyższonej temperaturze ciała, organizm przyspiesza metabolizm i produkuje przeciwciała stanowiące główny system obronny organizmu. W przypadku temperatury wyższej niż 38 stopni, należy pomyśleć o jej zbiciu.
Domowe sposoby zbijania gorączki
Nie każdy chce lub może zażywać różne leki, których zadaniem jest zbijanie temperatury. Na szczęście istnieje wiele sposobów domowych, które wpływają korzystnie na walkę z nadmierną temperaturą ciała.
- Zimne okłady są świetnym sposobem na zbijanie gorączki. Wystarczy owinąć ręcznikiem woreczek z lodem lub zanurzyć ręcznik w chłodnej wodzie. Okłady takie należy kłaść na pachwinach, czole oraz karku na okres 20 minut. Czynność tę można powtarzać 4-5 razy dziennie.
- Naturalnym sposobem łagodzenia gorączki jest również chłodna kąpiel w wodzie, której temperatura jest niższa o 1-2 stopnie od temperatury ciała. Czas takiej kąpieli to 10-15 minut i można ją odbywać 1-2 razy dziennie.
- Odpowiednie nawodnienie jest sprawą kluczową w walce z temperaturą. Organizm wytwarza bowiem pot zapewniający skuteczne chłodzenie skóry od zewnątrz. Do jego wydajnej produkcji potrzebna jest woda. Dlatego właśnie w czasie choroby powinno się pić nawet 3 litry wody na dobę.
- Skutecznym domowym sposobem na gorączkę jest też picie naparów z czarnego bzu, malin czy też kwiatów lipy.
- Miód jest produktem posiadającym wiele leczniczych właściwości. Okazuje się, że miód lipowy skutecznie walczy z gorączką. Wystarczy dodanie 2 łyżek miodu do letniej wody z cytryną i wypicie takiej zdrowotnej mieszanki.
Czasami leki są niezbędne
Należy pamiętać, że w przypadku silnych stanów gorączkowych, domowe metody mogą się okazać zbyt słabe. Temperatura powyżej 39 stopni oraz objawy, takie jak dreszcze, bóle mięśni i głowy czy też złe samopoczucie wymagają zastosowania leków przeciwgorączkowych. W aptekach dostępne są leki zawierające różne substancje łagodzące objawy (np. paracetamol) czy też walczące ze stanem zapalnym (ibuprofen). Każdy może więc bez problemów dopasować lek do danej choroby oraz do swoich potrzeb.
Materiał partnera zewnętrznego