Odkryj codzienne nawyki, które wesprą zdrowie twojego serca

0
1102
czerwone jabłko z wyciętym symbolem czerwonego serca
We wspieraniu zdrowia i prawidłowej pracy serca pomoże kontrola wagi | fot.: materiał partnera zewnętrznego

By poprawić funkcjonowanie serca, nie trzeba wprowadzać do życia codziennego rewolucyjnych zmian – wystarczy kilka zdrowych nawyków. Mniej soli w diecie, zdrowe śniadania, regularne wizyty u dentysty i odpowiednia ilość snu to kilka prostych przykładów. Jak jeszcze możesz wspomóc swoje serce? Sprawdź!

Zdrowe odżywianie

Zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych punktów, nad którymi warto popracować. Dobre dla serca są produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, których doskonałym źródłem są ryby takie jak tuńczyk i łosoś. W codziennym menu dobrze jest uwzględnić także płatki owsiane, otręby, soję, orzechy włoskie i oliwę. Zrezygnować należy z tłuszczu zwierzęcego, czerwonego mięsa, przetworzonej żywności i słodyczy.

We wspieraniu zdrowia i prawidłowej pracy serca pomoże kontrola wagi. Dodatkowe kilogramy zwiększają szansę na dysfunkcje układu krwionośnego: miażdżycę czy zawał serca. Niewielkimi krokami można wypracować zdrowsze i mniej kaloryczne menu. Pomocne będą nowe, dobre nawyki: pieczenie zamiast smażenia, zastąpienie cukru ksylitolem, a białego ryżu – ryżem pełnoziarnistym.

Kolejną niewielką zmianą na talerzu, a wielkim wsparciem dla serca jest rezygnacja z soli lub przynajmniej ograniczenie jej spożycia. Szacuje się, że wystarczy zmniejszyć porcję tej przyprawy do połowy łyżeczki dziennie, by wpłynęło to pozytywnie na układ krwionośny. Warto pamiętać, że ogromne ilości soli znajdują się w przetworzonej żywności i gotowych daniach, dlatego najlepiej całkowicie wyeliminować je z jadłospisu.

Ostatnią ważnym nawykiem żywieniowym, o którym warto wspomnieć, jest jedzenie śniadania. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca opublikowało interesujące wyniki badań, z których wynika, że osoby rezygnujące z tego posiłku są aż o 30% bardziej narażone na zawał serca lub chorobę niedokrwienną.

Ważna rola profilaktyki

Drobne, ale bardzo potrzebne zmiany warto również wprowadzić do profilaktyki zdrowotnej. Przede wszystkim wskazana jest kontrola ciśnienia – szczególnie osobom z grupy podwyższonego ryzyka. Ciśnieniomierz nie wiąże się z dużym wydatkiem, taki przyrząd znajduje się również w wielu aptekach, dzięki czemu pomiary można wykonać za darmo. Poza ciśnieniem warto regularnie kontrolować poziom cholesterolu i wykonywać morfologię. Przeglądu potrzebują również nasze zęby – ich nieleczony zły stan negatywnie wpływa na pracę serca. Takie zaniedbanie może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia lub choroby wieńcowej.

Jak jeszcze wspierać zdrowie serca?

Więcej ruchu! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo – to zaledwie ok. 20 minut dziennie. Energiczny spacer w drodze z pracy czy trening w zaciszu domowym (lub inna aktywność o intensywności powodującej uczucie ciepła i przyspieszenie oddechu) w zupełności wystarczą, by wyrobić minimum zalecane przez WHO, a także zachować ciało i serce w dobrej kondycji.

Odżywczy sen to kolejny punkt na liście – by zregenerować ciało, a także ustabilizować pracę układu krążenia, wystarczy 6-7 godzin snu. Osoby palące powinny poważnie rozważyć rezygnację z nikotynowego nałogu. Już pół roku po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia chorób serca znacząco spada, by po 10 latach wyrównać się do takiego samego poziomu jak u osoby nigdy niepalącej.


Materiał partnera