Komary i kleszcze to prawdziwa zmora, z którą mierzymy się każdego roku w sezonie letnim. Wypoczynek na świeżym powietrzu wiąże się nie tylko z dyskomfortem spowodowanym ugryzieniami, ale także z ryzykiem rozwoju poważnej, zagrażającej zdrowiu i życiu choroby. Przed udaniem się na spacer, biwak czy piknik warto poznać zatem kilka prostych sposobów na uniknięcie ukąszenia przed komary i kleszcze.
Komary – jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem?
Ochronę przed ugryzieniem przez komary można zapewnić sobie zarówno w sposób mechaniczny, jak i chemiczny. Należy wiedzieć, że owady te przyciągają zapachy o nutach kwiatowych i owocowych – z tych lepiej zatem zrezygnować, jeśli wybieramy się na wieczorny spacer lub przyjęcie na świeżym powietrzu. Istotną profilaktykę ukąszenia stanowi także nasz ubiór, który powinien być jasny i możliwie jak najgrubszy. Dobrą barierę dla komarów stanowią chociażby zwykłe jeansy. Jeżeli temperatura zniechęca nas do zakładania na siebie większej ilości odzieży, warto wypróbować na sobie preparaty odstraszające komary lub zastosować jedną z naturalnych metod. Owady te nie lubią zapachów niektórych roślin, na przykład mięty, którą można natrzeć swoją skórę, a także olejków eterycznych – między innymi migdałowego, waniliowego, cynamonowego, kokosowego, sosnowego, herbacianego czy goździkowego.
Co chroni przed kleszczami?
Wbrew obiegowej opinii kleszcze nie zamieszkują wyłącznie pól i lasów, ani nie skaczą na swoje ofiary z drzew. Żyją przede wszystkim w wysokich trawach i zaroślach – również w parkach, ogrodach czy na działkach. Najczęściej przenoszą się na człowieka chwytając się jego ubrania, a następnie wędrują po ciele w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na ukąszenie. Kluczowy w zapobieganiu ugryzieniu jest zatem odpowiedni ubiór, czyli wysokie buty i długie spodnie. Na spacer i wypoczynek w terenie, który mogą zamieszkiwać te pajęczaki warto wybierać się także świeżo po kąpieli, gdyż przyciąga je ciepło i zapach potu. Natychmiast po opuszczeniu takiego miejsca zaleca się dokładne wytrzepanie odzieży i obejrzenie swojego ciała – istnieje duża szansa, że usuniemy pasożyta jeszcze zanim zdąży wgryźć się w skórę. Skuteczną formą ochrony mogą okazać się także gotowe spraye odstraszające lub naturalne produkty o nielubianym przez kleszcze zapachu, czyli zioła i olejki eteryczne. Pajęczaki może odstraszyć zapach suszonej lawendy, szałwii, mięty, tymianku, rozmarynu, eukaliptusa oraz melisy, a także eteryczne olejki – goździkowy, paczulowy, miętowy, szałwiowy, tymiankowy, z trawy cytrynowej lub z drzewa herbacianego. Środki tego typu można rozcieńczyć wodą, przygotowując w ten sposób domowy spray odstraszający lub zastosować je bezpośrednio na skórę po połączeniu z olejem bazowym.
Letnie owady mogą przysporzyć nam wielu problemów, które nie ograniczają się jedynie do dyskomfortu związanego z pieczeniem czy swędzeniem. Najniebezpieczniejsze kleszcze nierzadko są nosicielami chorób, które niosą za sobą poważne konsekwencje. Warto zatem chronić się przed ukąszeniem wszelkimi sposobami.