Tych zabiegów medycyny estetycznej nie zrobisz latem

0
970
delikatna blondynka z długimi włosami z dłonią przy twarzy
Jakie zabiegi należy przełożyć na innych termin niż lato? | fot.: stcoka.dobe.com

Każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej. Właśnie dlatego wykonujemy zabiegi estetyczne, które w znacznym stopniu poprawiają wygląd. Jednak trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności i wykonywać zabiegi zgodnie z zaleceniami. Części z nich należy unikać w szczególności latem, kiedy na zewnątrz panują upały. Wtedy nasza skóra intensywniej się poci i niektóre zabiegi mogą powodować podrażnienia oraz wiele innych groźnych powikłań. Zdarza się, że niekorzystnie działa na nią także intensywne promieniowanie UV. Jakie zabiegi należy przełożyć na innych termin niż lato? Oto kilka przykładów:

Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe są jednymi z tych, których należy unikać latem. Lepiej wykonać je w czasie chłodniejszych, a przede wszystkim mniej słonecznych dni. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Światło lasera wychwytuje melaninę w przypadku, kiedy mamy do czynienia z przebarwieniami. Zarówno po zabiegu laserowym, jak i przed nim należy unikać zbyt intensywnego słońca. Ekspozycja skóry na promienie słoneczne może doprowadzić do powstawania rozległych przebarwień i niedoskonałości.

Jeśli chodzi o depilacje laserową zasada jest ta sama. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo najlepiej wykonywać ją na nieopalonej skórze. Właśnie wtedy najlepiej widoczne są włoski, które chcemy usunąć. Dla lepszego efektu, lepiej wykonać zabieg w czasie, kiedy nasza skóra jest jasna, a włoski ciemniejsze. Jeśli skóra nie jest opalona, unikniemy także niepotrzebnych, a możliwych poparzeń. Z kolei opalanie po depilacji może zaskutkować przebarwieniami lub mocnymi podrażnieniami.

Krioterapia

Krioterapia to zabieg do którego wykorzystuje się ciekły azot. Polega on na mrożeniu wierzchniej warstwy skóry. W taki sposób można wykonywać wiele poprawek (na przykład usunąć trądzik, brodawki lub duże blizny). Po zabiegu z wykorzystaniem ciekłego azotu skóra jest bardzo podrażniona i zaczerwieniona. Wpływ promieni słonecznych może narazić ją na dodatkowe oparzenia, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Stąd krioterapię lepiej wykonywać w czasie, kiedy słońce nie jest tak intensywne.

Peelingi

Peelingi chemiczne oraz złuszczające zabiegi estetyczne (na przykład mikrodermabracja) należą do takich, które w dosyć dużym stopniu niszczą wierzchnią warstwę skóry. Wykonuje się je w celu złuszczenia martwego naskórka. Właśnie dzięki temu skóra jest gładka i delikatna. Jednak przy okazji powierzchnia ciała robi się zaczerwieniona i mocno podrażniona.

Jeśli chcemy wykonać peeling to warto wybrać okres zimy lub jesieni. Słońce jest wtedy dużo mniej intensywne, dzięki czemu nie będziemy musieli borykać się ze skutkami ubocznymi. A należą do nich przede wszystkim podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. Problem mogą stanowić też licznie powstające przebarwienia, które często zostają na całe życie i sprawiają, że skóra wygląda nieestetycznie.

Jednak lato wcale nie jest czasem, kiedy nie możemy pozwolić sobie na bycie pięknym. Jeśli musimy o tej porze roku wykonać peeling lub inny zabieg estetyczny, warto wybrać taki o łagodniejszym działaniu. Nadal mamy do wyboru dużo procedur: peeling kawitacyjny, oxybrazję czy peeling wodny. Dzięki temu, że znacznie mniej inwazyjnie wpływa na skórę, mamy pewność, że promienie słoneczne lub nadmierna potliwość nie zaszkodzą naszemu ciału. Należy pamiętać, aby po zabiegach estetycznych stosować kremy z filtrem UV, ponieważ nawet w pochmurny dzień (światło ultrafioletowe przenika przez chmury niezależnie od promieni słonecznych) promieniowanie negatywnie wpływa na skórę i niszczy jej barierę ochronną.


ESZ