Pierwsze akwarium – co warto wiedzieć?

0
887
nowoczene akwarium w pieknym wnętrzu
Akwarystyka to wspaniałe hobby, które pozwoli ci się zrelaksować i napawać pięknym widokiem podwodnego świata | fot.: stock.adobe.com

Ryby to fascynujące zwierzęta, żyjące w tak diametralnie innym od naszego podwodnym świecie. Dlatego warto zdobyć nieco informacji, zanim zakupisz swoje pierwsze akwarium i będziesz cieszyć się codziennym oglądaniem tych niesamowitych stworzeń. 

Akwarium

Podstawowy punkt, ponieważ bez niego nie da się zacząć przygody z hodowlą rybek. Lecz na samym początku, zanim udasz się do sklepu zoologicznego, trzeba zastanowić się gdzie ustawisz swoje akwarium.

Gdzie postawić akwarium?

Przede wszystkim powinno mieć stabilną, solidną podstawę. Pamiętaj, że wypełnione zbiornik wraz z akcesoriami jest ciężki. Zwróć też uwagę, że niektórym meblom nie służy wilgoć, a podczas prac pielęgnacyjnych ciężko będzie uniknąć kontaktu blatu z wodą. Warto więc pomyśleć o zakupie szafki dedykowanej do akwarium. Kolejną kwestią jest miejsce. Należy unikać ustawiania rybek blisko okna – to może spowodować nadmierny rozwój glonów – oraz przy grzejnikach – co skutkuje dużymi wahaniami temperatury wody. Warto również mieć na uwadze, że akwarium wymaga prądu, więc aby nie ciągnąć kilometrów przedłużaczy, lepiej postawić je blisko gniazdka.

Jakie akwarium wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i kształtów zbiorników. Co będzie najlepsze na początek? Wydawać by się mogło, że im mniejsze akwarium, tym łatwiej o nie zadbać, co nie do końca jest prawdą. Równowagę biologiczną łatwiej zachować w większych zbiornikach, jednak ze względu na koszty rozpoczynając przygodę z akwarystyką lepiej nie decydować się na te największe. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą zbiorniki o pojemności od 40 litrów. Zdecydowanie złym pomysłem są małe akwaria tzw. kule.

Wyposażenie

Oprócz samego zbiornika potrzebne będzie jeszcze kilka rzeczy, które pozwolą na utrzymanie odpowiednich dla rybek warunków. Niezbędne minimum to:

  • oświetlenie – szczególnie rybki z rejonów tropikalnych, gdzie dzień jest dużo dłuższy niż u nas, powinny mieć dostęp do światła;
  • grzałka – gatunki żyjące w ciepłych wodach będą wymagały podgrzewania wody;
  • filtr – często połączone z napowietrzaczem.

Dekoracje

Wszelkie dodatki w akwarium pełnią funkcję nie tylko ozdobną, ale tworzą rybkom odpowiednie warunki do życia. Najczęściej spotykane elementy to:

  • podłoże – szczególnie ważne, gdy planujemy w akwarium żywe rośliny;
  • rośliny – warto żeby nie były sztuczne;
  • kamienie, skały;
  • korzenie, drewno.

Co hodować w akwarium?

Oczywiście, że rybki. Tylko jakie? Na początek lepiej zrezygnować z wymagających i agresywnych gatunków. Dobrym pomysłem będą mieszkańcy słodkich wód, ponieważ łatwiej stworzyć przyjazne im warunki. Pamiętaj o tym, że rybki urosną, dlatego nie kupuj ich za dużo naraz. Z kolei złym pomysłem będzie hodowanie tylko jednego przedstawiciela danego gatunku. Zwierzęta te z reguły żyją w stadach, dlatego samotne nie będą czuły się komfortowo. Najlepsze gatunki dla początkujących akwarystów to m.in.: gupiki, brzanki, neonki, welonki, skalary.

W akwarium możemy hodować też inne, mniej oczywiste zwierzęta takie jak ślimaki, krewetki, raki, kraby. Jednak nie zawsze są one polecane początkującym.

Akwarystyka to wspaniałe hobby, które pozwoli ci się zrelaksować i napawać pięknym widokiem podwodnego świata. Pamiętaj jednak, że rybki to żywe stworzenia i wymagają twojej opieki.

JTO