Diagnostyka łagodnego rozrostu prostaty

0
669
próbka krwi do badania PSA
W wielu wypadkach u mężczyzn wystarczy stosowanie leków, które blokują mechanizmy prowadzące do rozrostu prostaty | fot.: materiał partnera

Skąd możesz się dowiedzieć, że czekają Cię problemy z prostatą? A może musisz czekać, aż pojawią się objawy? Poniżej wszystko o najpopularniejszych sposobach diagnostyki łagodnego rozrostu prostaty, a także o metodach, których nie polecamy.

Łagodny rozrost prostaty – pierwsze objawy

Elementem diagnostycznym może być – i często jest – obserwacja swojego organizmu. To ona zazwyczaj prowadzi do konstatacji, że układ moczowo-płciowy nie funkcjonuje jak wcześniej i warto byłoby udać się do lekarza.

Chodzi o objawy takie jak:

  • częstsze niż kiedyś parcie na pęcherz,
  • niezidentyfikowane bóle w okolicy krocza,
  • napięcie i inne nietypowe odczucia w okolicy krocza,
  • uczucie, że pęcherz nigdy nie jest do końca opróżniony.

Najczęstszym powodem, dla którego panowie mają poważne problemy z prostatą, jest odwlekanie wizyt lekarskich. Mężczyznom czasem wydaje się, że unikając tematu, sprawią, że problem zniknie. Tymczasem to właśnie przez to cierpi ich jakość życia – w ekstremalnym przypadku trudno im wychodzić z domu czy uczestniczyć w spotkaniach, bo stale muszą odwiedzać toaletę. A wystarczyłoby przy pierwszych sygnałach ze strony organizmu udać się do lekarza na badanie.

W wielu wypadkach u mężczyzn wystarczy stosowanie leków, które blokują mechanizmy prowadzące do rozrostu prostaty, jak Prostamol Uno. Dodatkowo taki środek działa przeciwzapalnie i może zmniejszyć obrzęk, a dostępny jest bez recepty.

Badanie PSA w diagnostyce prostaty

Dla wielu osób badanie prostaty w gabinecie jest niezwykle krępujące. Czy jest jakaś alternatywa? Jest nią np. badanie antygenu PSA, które można wykonać w domu. Do wyniku należy jednak podchodzić z rezerwą. Poziom PSA rzeczywiście rośnie w przypadku raka prostaty, ale nie zawsze. Poza tym nie wszystkie przypadłości prostaty tak się objawiają, a rak należy przecież do rzadkości.

Mężczyzna, który zrobi sobie taki test w domu i otrzyma negatywny wynik, może uspokojony zrezygnować z wizyty u lekarza, podczas gdy powinien go szybko odwiedzić. I odwrotnie – podwyższony w wyniku błędu czy innego czynnika rezultat będzie niepotrzebnym powodem do paniki. Badanie PSA w diagnostyce prostaty wykonuje się raczej na polecenie lekarza, gdy jest pomocne, by monitorować np. leczenie lub pojawianie się choroby u osób, które miały już podobne problemy w rodzinie.

Badanie prostaty w gabinecie lekarskim

Badanie lekarskie u urologa trwa kilka sekund, a jest w stanie wykryć problemy na dość wczesnym etapie. Dlatego warto robić je raz do roku po pięćdziesiątce lub wcześniej, jeśli są objawy bądź w bliskiej rodzinie były przypadki łagodnego rozrostu prostaty i innych dolegliwości.

Pomocniczo przy diagnostyce problemów z prostatą można też zastosować USG. Ta metoda nie zawsze jednak się sprawdzi, bo dość trudno uzyskać pełny obraz za pomocą ultrasonografii dróg moczowych, a USG doodbytnicze to mało przyjemna dla większości panów procedura. Jest jednak i dobra wiadomość: USG stosuje się w diagnostyce problemów z prostatą rzadziej niż inne metody, a wariant doodbytniczy – tylko czasami.


Materiał partnera zewnętrznego