Od dłuższego czasu w Polsce oraz wielu innych krajach na świecie obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej i w przestrzeni publicznej. Choć państwa zmieniają restrykcje, wszystko zanosi się na to, że maseczki antywirusowe zostaną z nami na dłużej. Zwiększają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko zarażenia się drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. W artykule postaraliśmy się przedstawić różne opcje maseczek, które są obecnie dostępne na rynku. Mamy nadzieję, że to ułatwi Państwu wybór odpowiedniego modelu.
Maseczki jednorazowe – czy coś dają?
Choć pozornie wszystkie maseczki wyglądają bardzo podobnie, to w rzeczywistości możemy wyróżnić co najmniej kilka typów, które będą się między sobą różniły zastosowaniem a przede wszystkim skutecznością ochrony przed koronawirusem. Zupełnie innych masek będziemy potrzebować, chcąc zabezpieczyć się przed smogiem i nieczystym powietrzem, niż w obawie przed infekcją wywołaną drobnoustrojami. Najczęściej stosujemy jednorazowe maseczki antywirusowe. Należy podkreślić, że powinny być one używane tylko raz. Ich funkcją jest stwarzanie fizycznej bariery pomiędzy błonami śluzowymi a potencjalnym patogenem lub zanieczyszczeniem. Ich zadaniem nigdy nie będzie filtrowanie powietrza, ponieważ chronię jedynie przed większymi cząstkami (średnica powyżej 1 mikrometra). Choć wirusy mierzy się ze znacznie mniejszej jednostce – w nanometrach – to maseczki jednorazowe są dobrą pierwszą barierą dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy. Tego typu maseczka antywirusowa jak np. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Artykuly-higieniczne_Rekawice-Maseczki-422.html jest więc skuteczna do pewnego stopnia, jednak przez szybkie nabieranie wilgoci, należy ją wymieniać po każdym użyciu.
Maseczki antywirusowe – rekomendacje WHO
Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalne zalecenia, które mają pomóc obywatelom lepiej chronić się i innych przed zakażeniem koronawirusem. Oprócz odpowiednio często wymienianych masek jednorazowych WHO zachęca do stosowania trójwarstwowych modeli. Wewnętrzna warstwa powinna być wykonana z materiału łatwo chłonącego wilgoć – przykładowo z bawełny. Kolejna część powinna odgrywać rolę filtra w maseczce antywirusowej. Najlepiej sprawdzi się tu tkanina polipropylenowa lub inny wykład. Ostatnia część może być zrobiona z materiału hydrofobowego, zapewniającemu niższą przepuszczalność wody i wilgoci, zarówno do środka, jak i na zewnątrz maski. Dobrze sprawdzą się tkaniny syntetyczne lub mieszanki poliestru z bawełną. Tego typu modele można kupić lub samodzielnie uszyć w domu. Stanowią one fizyczną barierę, jednak nawet to nie daje stuprocentowej gwarancji. Maseczkę należy prać w gorącej wodzie (około 60 st. Celsjusza) z dodatkiem mydła lub płynu.
Materiał partnera zewnętrznego