Decyzja o tym, czym karmić swojego psa jest bardzo ważna. Poza aktywnością ruchową i zdrowiem psychicznym, dieta jest największym czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie, dotyczy to także zwierząt. O czym należy pamiętać wybierając jedzenie dla swojego psa?
Unikaj żywności o długim terminie przydatności do spożycia
Dzięki sprytnemu marketingowi, przeciętny konsument często zapomina o alarmujących powodach, dla których przetworzona żywność ma okres przydatności do spożycia od 12 do 24 miesięcy.
Marketing wmówił nam, że nawet karmy z niższej półki zapewniają psom wszystko, czego potrzebują, aby żyć długo i zdrowo. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Karmy wysokoprzetworzone nie zawierają żywych enzymów ze względu na przemysłowy proces gotowania. Ma to ogromny wpływ na ogólne zdrowie psiaków.
Pamiętaj o świeżych, pełnowartościowych produktach
Świeże pokarmy, są pełne niezbędnych składników, których obecność jest konieczna w diecie psa. Warto pamiętać także o uzupełnieniu jadłospisu w warzywami, jednak nie należy podawać je często. Pełnowartościowa dieta musi być wsparta błonnikiem, który wspomaga trawienie i poprawia jakość stolca psa.
Wiele składników odżywczych ulega zniszczeniu w procesie gotowania, w którym powstaje karma nadająca się do długiego przechowywania. Producenci dodają więc do produktów syntetyczne składniki odżywcze, które są imitacją składników występujących w naturze.
W przeciwieństwie do produktów wysokoprzetworzonych, pełnowartościowe karmy zawierają współczynniki odżywcze, które działają synergicznie, aby pomóc organizmowi wchłonąć, przyswoić i wykorzystać składniki odżywcze.
Uzupełnij dietę psa w różnorodne składniki bogate w przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne. Zapalenie jest główną przyczyną chorób, dlatego ważne jest, aby badać wszystkie składniki diety Twojego psa. Zapalenie trzustki i zapalenie stawów są powszechne, gdy karmisz przetworzoną żywnością zbyt często. Jeśli musisz używać komercyjnej żywności, najlepiej jest przynajmniej zrównoważyć jej złe skutki, dodając do niej naturalnie przeciwzapalne pokarmy.
Unikaj gotowanego mięsa
Wszystkie gatunki na naszej planecie jedzą surowe jedzenie z wyjątkiem ludzi, którzy dostosowali do tego swoje organizmy na przestrzenie dziesiątek tysięcy lat.
Kiedy gotujemy nasze jedzenie, aby zadowolić nasze podniebienia, tracimy wiele korzystnych składników odżywczych. To samo dzieje się, gdy gotujemy jedzenie dla naszych psów. Chociaż niektóre pokarmy mogą uwalniać więcej składników odżywczych po ugotowaniu, najlepiej jest unikać gotowania mięsa dla psa, kiedy tylko jest to możliwe.
Nie przesadzaj z karmieniem i ograniczaj smakołyki
Dostosuj ilością pożywienia w zależności od tego, czy pies musi przytyć czy schudnąć. To bardzo ciężkie z perspektywy właścicieli, którzy zwykle mają tendencje do rozpieszczania swoich czworonogów, to przecież naturalne zachowanie. Jednak zdrowie jest ważniejsze.
Psy uwielbiają być nagradzane smakołykami, więc nie odmawiaj im tego. Pamiętaj, żeby zachowywać granice zdrowego rozsądku. To ważna zasada w każdej diecie, nawet tej dedykowanej zwierzakom.
SPA