Kopyta konia – dlaczego należy o nie dbać i zwracać na nie szczególną uwagę?

0
1121
kopyta konia
Kopystka dla konia powinna być używana tak często, jak to tylko możliwe | fot.: materiał partnera

Odpowiednie utrzymanie kopyt konia w zdrowiu i dobrej kondycji jest zadaniem każdego właściciela. Brak należytej staranności może doprowadzić do powstania bolesnych otarć i ran, co z kolei może skończyć się rozwojem poważnej infekcji. Jak dbać o końskie kopyta? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Regularne czyszczenie kopyt

Kopystka dla konia powinna być używana tak często, jak to tylko możliwe. Kopyta należy oczyszczać nie tylko wtedy, kiedy widoczne są na nich zabrudzenia. Profilaktycznie warto je przeglądać przed każdym treningiem i po jego zakończeniu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza po wyprawach terenowych. W rowkach puszki kopytowej mogą znaleźć się śmieci, które mogą doprowadzić do skaleczenia konia. Częste oglądanie końskich kopyt pozwoli też wcześnie zauważyć niepokojące zmiany.

Zwróć uwagę na zapach

Jeśli w ostatnim czasie zauważasz zmieniony, nieprzyjemny zapach, kiedy zabierasz się za czyszczenie kopyta, może to być dla Ciebie wskazówką, że rozpoczęły się procesy gnilne. Zmiany te wywoływane są przez bakterie, które mogą szybko rozprzestrzenić się w puszce kopyta, jeśli tylko stworzymy im odpowiednie warunki. Do ich pojawienia się najczęściej doprowadza zbyt rzadkie wymienianie ściółki. Charakterystycznym objawem tego typu zmian, obok zapachu, jest też zmieniona struktura tkanki kopyta – staje się ona miękka, mniej zwarta. Jeśli stan ten będzie utrzymywał się zbyt długo, może doprowadzić do trwałego kalectwa konia.

Pęknięcia

Jeśli na strukturze kopyta obserwujesz jakieś zmiany, koniecznie dokładnie im się przyjrzyj. Powierzchowne pęknięcia wynikające z drobnych uszkodzeń mechanicznych nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Niekiedy jednak mogą mieć charakter głęboki i być spowodowane stanem chorobowym. Wtedy warto skontaktować się ze specjalistą, który oceni zmianę.

Oceń stan podków

Jeśli Twój koń jest podkuty, regularny przegląd kopyt pozwoli Ci ocenić, czy same podkowy nie przyczyniają się do pogorszenia stanu kopyt u zwierzęcia. Sprawdzaj więc, czy podkowiaki nie odstają od podkowy i czy nie powodują zranień u konia. Oceniaj też stabilność podkucia – być może trzeba będzie wezwać kowala, by wykonać je ponownie. Warto również nauczyć się samodzielnego zdejmowania podków – niekiedy mogą się mocno poluzować, a wizyta kowala nie będzie mogła odbyć się w krótkim terminie. Spadająca podkowa może doprowadzić do zranień, a z pewnością wpłynie na komfort zwierzęcia.

Zmiany

Warto pamiętać o tym, że wszelkie zmiany w strukturze kopyt mogą wskazywać na ogólną kondycję zwierzęcia. Częste oględziny pozwolą Ci na wychwycenie pojawiających się problemów. Jeśli chcesz zadbać o dobry stan kopyt, warto pomyśleć też o działaniu odśrodkowym, czyli o zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej diety.

Podsumowując, pamiętaj o regularnym czyszczeniu kopyt konia i systematycznym treningu – utrzymanie odpowiedniego krążenia stymuluje tkanki do wzrostu. Wszelkie akcesoria i preparaty, które pomogą Ci zadbać o ich stan, znajdziesz w sklepie https://www.horseway.pl/.

Materiał partnera