Cena instalacji fotowoltaicznej potrafi wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd wynika tak duża różnica i jak dopasować panele, które zaspokoją nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną?
Co wpływa na cenę instalacji PV?
O tym, ile tak naprawdę zapłacimy za system fotowoltaiki, decyduje wiele czynników.
Przede wszystkim: ilość paneli. Im większe jest nasze zapotrzebowanie na prąd, tym większa ilość modułów fotowoltaicznych będzie konieczna, aby sprostać zadaniu. Najprostszym sposobem na ustalenie, ile prądu zużywamy, jest przejrzenie rachunków za energię za ostatni rok.
W zależności od tego, ile osób liczy gospodarstwo domowe, wartości będą się różnić. Specjaliści przyjmują, że dwuosobowa rodzina mieszkająca w małym domu jednorodzinnym zużywa rocznie około 3000 kWh. W przypadku rodziny czteroosobowej zużycie może wzrosnąć do około 4500-5000 kWh. Bardzo ważne jest, aby instalacja odpowiadała naszym zapotrzebowaniom, nie była zbyt mocna, ale i zbyt słaba.
Warto w tym miejscu zauważyć, że zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach domowych stale rośnie. Należy mieć też na uwadze zakup urządzeń, które mogą się w przyszłości przydać, czyli np. piec elektryczny, pompa ciepła, słupek do ładowania samochodu, klimatyzacja, a które znacznie zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Przy bilansowaniu energii elektrycznej, warto zwrócić uwagę również na autokonsumpcję, która przykładowo w domach jednorodzinnych nie przekracza 20-30%.
Kolejną kwestią jest miejsce montażu instalacji. W zależności od tego, czy fotowoltaika będzie montowana na dachu płaskim, skośnym, czy też na gruncie, zachodzi potrzeba zastosowania innych konstrukcji montażowych. Zwłaszcza w przypadku systemów naziemnych musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi ze specjalnymi, aluminiowo-stalowymi stelażami.
Co z rodzajem paneli fotowoltaicznych?
Cena instalacji PV zależy także od rodzaju zastosowanych modułów. W praktyce, w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się panele oparte na bazie krzemu. Ogniwa polimerowe, selenowe czy barwnikowe wykorzystywane są pomocniczo.
Najtańsze, a zarazem najmniej wydajne, są ogniwa amorficzne. Ich cena wynosi od 90 do 140 zł za sztukę. Nieco droższa jest technologia polikrystaliczna, jest bardziej wydajna od amorficznej, ale cena waha się od 300 do 500 zł za jeden panel.
Wreszcie, najbardziej wydajną metodą jest stosowanie ogniw monokrystalicznych, które jednak ze względu na cenę nie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. W tym przypadku za jeden moduł zapłacimy od 400 do niemal 1500 złotych.
Na cenę instalacji wpływa także jakość innych jej komponentów, zwłaszcza inwertera, okablowania czy rodzaj zastosowanych zabezpieczeń.
Czy warto za wszelką cenę obniżać koszty?
Pamiętajmy, że fotowoltaika dla firm czy do domu to inwestycja na wiele lat, dlatego nie opłaca się dążyć do wyboru jak najtańszej instalacji.
Jeżeli szukamy możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, znacznie lepszym wyjściem będzie skorzystanie z elastycznych form finansowania oferowanych przez firmy specjalizujące się w doradztwie i montażu instalacji fotowoltaicznych. Pomóc może także złożenie wniosku o dotację w ramach jednego z rządowych lub samorządowych programów.
Materiał partnera