Ćwiczenia na skakance – czy warto?

0
786
kobieta skacząca na skakance
Podczas półgodzinnego, intensywnego skakania, można spalić nawet 400 kcal | fot.: stock.adobe.com

Podczas ciepłych wakacyjnych dni, wielu ludzi zastanawia się nad podjęciem różnych aktywności fizycznych. Bez dwóch zdań, ma to swoje plusy, takie jak utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki. Jedną z najczęściej wybieranych aktywności jest skakanka. To prosty i skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, poprawę wydolności, a przede wszystkim doskonałą zabawę. 

Korzyści zdrowotne

Trening ze skakanką pozwala uzyskać wiele korzyści zdrowotnych. Podczas półgodzinnego, intensywnego skakania, można spalić nawet 400 kcal. Poza tym, taki trening wpływa korzystnie na metabolizm, a w rezultacie pomaga szybciej spalać tkankę tłuszczową. Aktywność fizyczna z wykorzystaniem skakanki przyspiesza tętno, poprawiając tym samym pracę serca. Podczas ćwiczeń angażuje się wiele mięśni, a najbardziej łydki i uda. Skakanka pozwala na poprawienie ich wyglądu i gibkości. Ponadto poprawia ogólną koordynację ruchową ciała i rozwija zręczność.

Aktywność fizyczna z udziałem skakanki pomaga także obniżyć poziom cukru we krwi oraz wzmacnia układ immunologiczny. Co ciekawe, wpływa również korzystnie na samopoczucie psychiczne, a zatem ma swój udział w przeciwdziałaniu depresji. 

Jak trenować na skakance?

Trening z wykorzystaniem skakanki nie wydaje się trudny. Istnieje jednak wiele sposobów skakania, a każdy z nich pozwala uzyskać nieco inne rezultaty. Dla początkujących zaleca się spokojnie skakanie w jednostajnym tempie. Dzięki temu można powoli rozwijać swoją koordynację i przyzwyczaić się do ruchów wykonywanych podczas skakania. Dobrze jest również nauczyć się wyczuwać odpowiedni rytm, jakże ważny podczas treningu na skakance. Wolne skakanie pozwala także na odprężenie się i zajęcie myśli czymś spokojnym. 

Po opanowaniu podstawowych ruchów i przyzwyczajeniu się do skakanki warto zwiększyć tempo. Szybszy rytm skakania pozwoli na większy wysiłek i tym samym spalenie większej ilości kalorii. Wiele osób trenujących z wykorzystaniem skakanki decyduje się również na tak zwane interwały. Trening interwałowy jest bardzo męczący, jednak w doskonały sposób przyspiesza metabolizm i podnosi wydolność organizmu. Zaleca się go jednak dla doświadczonych entuzjastów aktywności fizycznej. 

Podczas skakania można używać również jednej nogi lub zmieniać ją co jakiś czas. Taka forma treningu w jeszcze większym stopniu wpłynie na poprawę koordynacji ruchowej, a także wygląda całkiem efektownie. 

Podsumowanie

Trening z wykorzystaniem skakanki niesie za sobą wiele korzyści. Wzmacnia pracę serca oraz przyspiesza metabolizm. W pozytywny sposób wpływa na gibkość mięśni, koordynację ruchową, czy też ogólną zwinność. Skakanka pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, dzięki czemu pomaga utrzymać w ryzach wagę ciała. Jest też świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Skakanie na skakance poprawia humor i pozwala na relaksujące oderwanie się od codziennych obowiązków. Wobec tego, czy warto ćwiczyć na skakance? Jej pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie sprawia, że odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.