Ceramika bolesławiecka- historia, charakterystyka, etapy produkcji

0
485
ceramika talerzyk
Ceramika Bolesławiec sklep jest miejscem, w którym można nabyć unikalne produkty, które staną się bezsprzeczną ozdobą każdego domu | fot.: materiał partnera

Naczynia należące do ceramiki bolesławieckiej to prawdziwy klasyk, o ponadczasowym stylu, doceniany na całym świecie. Specyficzne wzory w kolorze biało-granatowym kojarzą się z cudowną polską sztuką ludową i są wyrazem wyjątkowej trwałości i jakości. Ręcznie tworzona ceramika odznacza się unikalnym wzornictwem i mnogością form. Ceramika bolesławiecka cieszy się nieustanną popularnością, zdobywając nowych miłośników, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.

Ceramika z Bolesławca- historia

Bolesławiec jest to małe miasto znajdujące się na Dolnym Śląsku, a więc obszarze, na którym widoczne są wpływy czeskie, niemieckie i polskie. Produkty określane dziś mianem ceramiki bolesławieckiej zaczęły być produkowane już od XIV wieku. Wyroby w krótkim okresie zaczęły być znane w całej Europie. Do XVIII wieku ceramiczne naczynia produkowane w tym mieście miały kształt kulisty, a zdobiły je skośne lub poprzeczne paski. Taki sposób malowania nazywany był „żeberkowaniem”. W następnych latach pojawiły się kolejne metody zdobienia ceramiki. Na brązową ceramikę aplikowano białą nakładkę z biskwitu. Za pomocą specjalnych matryc, na tych nakładkach wyciskano wiele różnych wzorów, a zwłaszcza te roślinne i zwierzęce. W drugiej połowie XIX wieku w tworzeniu pięknych naczyń zaczęto używać białej glinki. Po raz pierwszy wykorzystano również technikę stempelkową, dzięki której ozdabiano produkty motywami secesyjnymi, pawimi oczkami czy kropkami.

Porcelana Bolesławiec- charakterystyka

Ceramika artystyczna z Bolesławca jest jedyna w swoim rodzaju. Pomimo upływu wielu lat i zmieniających się trendów, nadal przykuwa wzrok miłośników efektownych naczyń. Zachowała swój wyjątkowy charakter i w dalszym ciągu produkowana jest jedynie z najwyższej jakości materiałów. Cechą charakterystyczną ceramiki z tego miasta jest przede wszystkim niespotykane wzornictwo, dbałość o szczegóły i ręczne wykonanie każdego produktu, które gwarantuje jego niepowtarzalność. Co ważne, są to naczynia zarówno o przeznaczeniu użytkowym, jak i dekoracyjnym. Wśród ozdób dominują motywy kwiatowe oraz kropki, wykonywane przy użyciu metody stemplowania.

Ceramika Bolesławiec- fazy produkcji

Wszystkie naczynia ceramiczne tworzone są ręcznie, jedynie z naturalnych glin. Po ich wypaleniu nabierają one kremowego koloru. Istnieją dwie metody produkcji naczyń. Pierwsza z nich opiera się na odlewaniu danych kształtów z masy przy użyciu specjalnych form gipsowych. Drugi sposób to ręczne formowanie pożądanych naczyń przy pomocy toczków. Po uzyskaniu określonego kształtu naczynie oczyszcza się z nadmiaru masy i uzupełnia o elementy dodatkowe (np.ucha). W następnej fazie następuje suszenie ceramiki z Bolesławca.  Ostatnim etapem jest wstępne wypalenie produktów w temperaturze 800 stopni Celsjusza i ich ozdobienie. Do malowania naczyń używana się farb szkliwionych, zwłaszcza w kolorze kobaltu. Produkty z manufaktury Bolesławiec dekorowane są przede wszystkim przy zastosowaniu metody stempelkowej. Po wykonaniu zdobień ceramika zanurzana jest w szkliwie, a następnie trafia na kilkanaście godzin do pieca nagrzanego do temperatury minimum 1200 stopni Celsjusza. W procesie wypalania szkliwo staje się twarde i przezroczyste, a naczynia uzyskują odporność na uszkodzenia.

Manufaktura Bolesławiec- czy wyroby produkowane ręcznie są wytrzymałe?

Ceramika Bolesławiec ze sklepów jest jak najbardziej produktem wytrzymałym na wszelkiego typu uszkodzenia, zmywanie, jak i normalne codziennie użytkowanie. Można bez obaw stawiać na niej inne naczynia i korzystać z niej tak, jak ze wszystkich innych elementów zastawy. Nie trzeba w specjalny sposób o nią dbać. Co ważne, zachowuje na długo swój estetyczny wygląd. Wzory są trwałe i nie blakną. Pomimo tradycyjnego sposobu wykonania, wszystkie produkty ze sklepu z ceramiką Bolesławiec są produkowane z zachowaniem najwyższych norm jakości. Warto jedynie pamiętać, aby do mycia naczyń nie używać zbyt agresywnych środków myjących oraz ostrych gąbek. Wyroby z manufaktury Bolesławiec można jednak bez problemu myć w zmywarce, jak i podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Ceramika Bolesławiec sklepy- gdzie kupić oryginalne wyroby?

Ceramika Bolesławiec sklep jest miejscem, w którym można nabyć unikalne produkty, które staną się bezsprzeczną ozdobą każdego domu. Wyroby można zakupić przez Internet, ale wiele manufaktur działa również stacjonarnie. Piękne naczynia zdobione ręczne i tworzone z uwzględnieniem wszelkich norm jakościowych można nabyć na https://andyceramika.pl. W tym miejscu mamy gwarancję otrzymania oryginalnych produktów o wysokiej jakości wykonania. Podczas wyprzedaży ceramiki Bolesławieckiej można zakupić unikalne wyroby w atrakcyjnej cenie.

Materiał partnera