Czapki na jesienną i zimową aurę

0
786

Czapka na jesień i zimę uchodzi nierzadko za dość problematyczny element garderoby. Tymczasem wystarczy odrobina wysiłku, aby znaleźć model idealny dla siebie: ciepły, wygodny i pozostający w zgodzie z aktualnymi trendami. Na co zatem zwracać uwagę, dokonując zakupu zimowego nakrycia głowy? Jakie cechy oglądanych przez nas w sklepie czapek należałoby uznać za najbardziej korzystne?

Czapka dobrze dobrana… czyli jaka?

Wiele osób, zwłaszcza młodych, odczuwa pewne opory przed noszeniem czapki (nawet w trakcie chłodniejszych dni jesiennych czy zimowych). Dzieci i nastolatki utrzymują, że każde nakrycie głowy opada na oczy, niszczy fryzurę i jest niewygodne… nie wspominając już nawet o tym, jak łatwo je gdzieś zapodziać.

Wraz z upływem lat większość z nas zaczyna jednak doceniać walory czapek, zapewniających ciepło i ochronę przed sezonowymi infekcjami. Nawet wówczas miewamy jednak wątpliwości co do tego, którą wersję wybrać. Często wydaje nam się, że zakupu czapki dokonujemy na chybił trafił, bo po prostu nie wiemy, jakimi kryteriami się kierować.

kobieta w ciepłej czapce
Każdy z nas powinien się zaopatrzyć w czapkę zgodną z własnymi upodobaniami i potrzebami | fot.: materiał partnera

Najbardziej podstawowy podział nakryć głowy wyróżnia czapki damskie, męskie i dziecięce (konkretne modele zobacz tutaj). Każdy typ posiada oczywiście cechy indywidualne, ale wszystkie czapki charakteryzują również określone wspólne parametry. Są to na przykład:

  • grubość – zależna od użytego materiału oraz liczby jego warstw. Czapek jednowarstwowych często używają sportowcy, ponieważ dobrze przylegają one do głowy i łatwo mieszczą się pod kaskiem. Z kolei grubsze warianty są na ogół bardzo lubiane przez użytkowników wrażliwych na niską temperaturę,
  • kształt – wyróżniamy tu czapki klasyczne, z pomponami, pilotki (uszatki), kominiarki czy kaszkiety,
  • materiał –  cecha absolutnie kluczowa, gdyż decydująca o stopniu zatrzymywania ciepła, jak również o wytrzymałości danego modelu. Do produkcji czapek stosuje się zazwyczaj różne rodzaje wełny lub dzianiny, ale coraz częściej spotkamy także np. czapki polarowe.

Każdy z nas powinien się zaopatrzyć w czapkę zgodną z własnymi upodobaniami i potrzebami, ale może także zapoznać się z aktualnymi trendami. Modowi eksperci zgadzają się co do tego, że do eleganckiego płaszcza najbardziej pasuje czapka wełniana albo dzianinowa (wybrane egzemplarze zobacz tutaj). Modele z tych materiałów bywają szyte na rozmaite sposoby: bez podwijania brzegów, z szerokim mankietem albo z podwijanym mankietem i dość wydatnym tyłem, poddającym się różnorodnemu modelowaniu.

ciepła czapka do płaszcza
Modowi eksperci zgadzają się co do tego, że do eleganckiego płaszcza najbardziej pasuje czapka wełniana albo dzianinowa | fot.: materiał partnera

Hitem kilku ostatnich sezonów okazują się jednak przede wszystkim zimowe czapki z daszkiem. Takie oryginalne nakrycie głowy może początkowo budzić niejakie zdumienie – wydawałoby się bowiem zarezerwowane na sezon letni, w charakterze ochrony przed palącym słońcem. Tymczasem projektanci tych czapek udowadniają, że będą one z powodzeniem służyły nam również w okresie mrozów i śnieżyc. Od „tradycyjnych” letnich kaszkietów odróżniają je zwłaszcza specjalne osłonki na uszy, dzięki którym nawet w najchłodniejszy wieczór nie grozi nam wyziębienie. Czapki takie pasują zarówno do wełnianego płaszcza, jak i do kurtki sportowej.

Czapeczki z pomponami są uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Na ten właśnie element nakrycia głowy warto zwrócić uwagę naszej latorośli w trakcie dokonywania zakupu. Im okazalszy i bardziej kolorowy pompon, tym większe prawdopodobieństwo, że mały człowiek będzie paradował w czapce z uśmiechem na twarzy. A jego mama przestanie się obawiać kolejnego ataku przeziębienia.

kobieta w czapce z pomponem
Nawet zagorzali wielbiciele czapek nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, że istnieje możliwość starannego dopasowania ich do kształtu twarzy | fot.: materiał partnera

Czapka dopasowana do kształtu twarzy

Nawet zagorzali wielbiciele czapek nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, że istnieje możliwość starannego dopasowania ich do kształtu twarzy. Wystarczy przypatrzyć się sobie w lustrze i rozpoznać typ własnej fizjonomii.

Do twarzy okrągłej najlepiej pasuje dość cienkie nakrycie głowy, bez dodatkowej warstwy przeznaczonej na mankiet. W przypadku niskiego czoła czapka powinna być krótka i dość sztywna.

Twarz kwadratowa, o mocno zarysowanej linii żuchwy, będzie się bardzo dobrze prezentowała w czapce nieco obszerniejszej, zrobionej z grubszego materiału. Tył takiej czapki powinien lekko opadać, co doda naszym rysom nieco miękkości.

Z kolei twarz trójkątną cechuje korzystna proporcjonalność, sprawiająca, że niemal każda czapka pasuje idealnie. Krótsze nakrycia głowy możemy nosić w sytuacji, gdy nie zależy nam na dużej ilości ciepła; w innym wypadku warto zakupić czapkę dłuższą, zakrywającą uszy.