Niekontrolowany wzwód, czyli mimowolna erekcja, stanowi dla wielu mężczyzn kłopotliwy i wstydliwy problem. Może zdarzyć się w najmniej odpowiedniej sytuacji i czasem trudno ją ukryć przed ciekawskim wzrokiem otoczenia. Niekontrolowany wzwód bywa powodem zażenowania w sytuacjach towarzyskich, w pracy, a w przypadku dojrzewających chłopców – w szkole. Dowiedz się, jakie są przyczyny erekcji niezależnej od woli i czy jest to powód do niepokoju.
Kiedy pojawia się niekontrolowany wzwód?
Mimowolna erekcja może pojawić się u zdrowego mężczyzny właściwie w każdej sytuacji, nieraz niezależnie od bodźców powodujących podniecenie seksualne. Najczęstszą sytuacją, w jakiej pojawia się niekontrolowany wzwód, jest poranna erekcja, znana większości mężczyzn. Mimowolny wzwód może być spowodowany różnego typu bodźcami zmysłowymi, które wywołują (nieraz podświadome) erotyczne skojarzenia. Mężczyźni mogą też zareagować mimowolną erekcją na dotyk, a nawet na ucisk powodowany przez bieliznę czy ubranie. Mimowolną erekcję powoduje także ucisk gruczołu krokowego, dlatego często zdarza się ona podczas badania w gabinecie urologa, co budzi u pacjentów zażenowanie. Niekontrolowany wzwód to częsta przypadłość w okresie dojrzewania. Ma to związek z tzw. burzą hormonów i gwałtownym wzrostem poziomu testosteronu. Mimowolna erekcja najczęściej zdarza się właśnie w tej grupie wiekowej oraz u młodych mężczyzn. Dojrzali panowie rzadziej muszą stawić czoła tego typu sytuacjom, ale nie są od nich całkowicie wolni – niekontrolowany wzwód może pojawić się nawet u starszych mężczyzn.
Czy niekontrolowany wzwód jest powodem do niepokoju?
Wręcz przeciwnie, w większości przypadków mimowolna erekcja jest oznaką zdrowia fizycznego i wysokiego poziomu testosteronu. U dojrzewających chłopców może zdarzać się nawet kilkanaście razy dziennie i zazwyczaj mija samoistnie, nie powodując żadnych problemów – oczywiście oprócz tych związanych z ewentualną stygmatyzacją przez nieempatyczne otoczenie. Jednak w przypadku gdy mimowolna erekcja trwa długo (powyżej 4 godzin) i jest bolesna, należy zgłosić się do lekarza. Tego typu dolegliwość nosi nazwę priapizm [1] i jest spowodowana nadmiernym napływem krwi do penisa. Brak możliwości jej odpływu może spowodować uszkodzenia tkanki i w konsekwencji problemy z erekcją i współżyciem seksualnym w dalszej perspektywie czasowej. Priapizm może być spowodowany uszkodzeniem tętnicy w prąciu lub niskim przepływem krwi w członku i zawsze wymaga interwencji lekarskiej oraz leczenia. Co ważne, w przypadku priapizmu niekontrolowany wzwód nie jest spowodowany podnieceniem seksualnym, a krew wypełnia jedynie ciała jamiste członka, który staje się sztywny, natomiast ciało gąbczaste (żołądź) zazwyczaj nie jest wypełnione krwią i pozostaje miękkie [1].
Jak radzić sobie z niekontrolowanym wzwodem?
W większości przypadków mimowolna erekcja nie jest objawem chorobowym i mija samoistnie. Nie ma potrzeby, by podejmować jakieś działania, może oprócz zapewnienia sobie przez jakiś czas spokoju i zredukowania nadmiaru bodźców zmysłowych. A co w sytuacji odwrotnej, to znaczy gdy pojawia się problem z uzyskaniem erekcji w czasie, gdy jest ona pożądana? Można wówczas, po zasięgnięciu opinii lekarza, skorzystać z leków na erekcję, np. Mensil lub Mensil Max. Substancją czynną leków Mensil i Mensil Max jest syldenafil, który wspomaga osiągnięcie i utrzymanie wzwodu, zwiększa przyjemność [2] i przyczynia się do opóźnienia wytrysku [3]. Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.
MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Przypisy
1. Robert Drabczyk, Priapizm, https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168461,priapizm, data dostępu 03.11.2021.
2. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
3. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
Materiał partnera