W dobie pracy i nauki zdalnej niestety społeczeństwo rusza się coraz mniej. Wychodzimy z domu znacznie rzadziej, a więc nie mamy szansy na odbycie codziennego spaceru, chociażby na przystanek autobusowy czy do pracy. Coraz więcej osób pracuje przed komputerem – taka forma pracy jest już od dawna normą. Wielu pracowników pracuje tylko za pomocą komputera, a coraz częściej ze swojego domu. Tak więc, zamiast wstać dwie godziny wcześniej, rano śpimy długo. Nasza droga do pracy skróciła się do kilku metrów – wysiłek fizyczny ograniczony jest praktycznie do zera. Dzieci i młodzież uczęszczające do szkoły nie mają szans na lekcje w-fu, ponieważ nauka także odbywa się zdalnie. Niech rzuci kamień ten uczeń, który sumiennie ćwiczy w domu w czasie, kiedy powinny odbywać się zajęcia wychowania fizycznego…
Ograniczenie ruchu do minimum – na pierwszy rzut oka to całkiem wygodne
Zdecydowanie tak. Praca zdalna na początku może wydawać się bardzo wygodna. Z pewnością istnieje niekończąca się lista zalet takiej formy pracy – nie wydajemy pieniędzy na jedzenie na mieście, na paliwo czy na bilety miesięczne. To zdecydowana oszczędność czasu, ponieważ nie poświęcamy go na dojazdy do miejsca pracy czy do szkoły. Wielu studentów także studiuje tylko w formie online, co jest dla nich często wręcz idealnym rozwiązaniem – to ogromna oszczędność stresu związana z wyprowadzką do innego miasta. Ponadto znacznie łatwo jest poradzić sobie finansowo w takiej sytuacji.
Z drugiej strony, siedzenie przed ekranem komputera w domu zdecydowanie nie wpływa na nas korzystnie, patrząc na to przez dłuższy okres czasu. Pierwszą rzeczą, jaką da się zauważyć jest ogromny spadek motywacji do nauki czy pracy – w końcu nikt nad nami nie stoi, nie karze nam nic robić… Niestety, tylko pozornie, przez co obowiązki tylko się spiętrzają. Należy także wspomnieć o oczywistych niebezpieczeństwach dla naszego organizmu wynikających ze skrócenia czasu przebywania na świeżym powietrzu. Praca siedząca, przed komputerem to oczywiście wysiłek dla kręgosłupa i oczu.
Czy da się znaleźć jedno rozwiązanie na te wszystkie problemu? Oczywiście! Możesz zapewnić sobie nieco wysiłku fizycznego, aby odciążyć umysł i utrzymać ciało w dobrej formie, decydując się na uczęszczanie na siłownię.
Czy warto zdecydować się na karnet na siłownię?
Zdecydowanie tak! Wykupienie karnetu jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem. Aby zauważyć efekty uczęszczania na siłownię, warto robić to regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić karnet, dla zwyczajnej oszczędności. Jednak to nie jedyna zaleta – jeśli kupisz karnet, będziesz czuć pewnego rodzaju zobowiązanie do uczęszczania na siłownię – chociażby po to, aby nie marnować i tak wydanych już na niego pieniędzy. Znajdź siłownię w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, która najbardziej Ci odpowiada – być może znasz kogoś, kto wspominał o chodzeniu na siłownię – warto podjąć rozmowę w celu zaczerpnięcia rad i opinii.
Jak przełamać strach przed pierwszą wizytą na siłowni?
Wszystko wydaje się być przecież proste – kupuję karnet, sportowe ubrania, oglądam kilka filmów na YouTube, z których dowiem się, jak stawiać swoje „pierwsze kroki” na siłowni. Jednak nadal wiele osób wstydzi się lub obawia pierwszego pójścia na siłownię samemu. Powodem tego strachu jest często obawa przed oceniającym wzrokiem innych osób czy po prostu niewiedzą, jak się tam zachować. Mamy wyobrażenie, że osoby uczęszczające na siłownię są już super doświadczone i wysportowane, a więc mogą nas oceniać.
Takie obawy są całkowicie normalne! Miała z pewnością każda osoba, która zaczynała swoją przygodę z siłownią. To właśnie należy sobie uświadomić – każdy kiedyś zaczynał! Nie martw się, że ktoś wyśmieje Twoją niewiedzę lub niewysportowane ciało – przecież w końcu po coś tam przyszedłeś, prawda? Wiedz, że na siłowni zazwyczaj panuje przyjazna atmosfera. Jeśli nie będziesz umiał poradzić sobie z którymś z ćwiczeń – zapytaj o poradę pracownika siłowni czy którąś z osób, która wydaje Ci się sympatyczna – być może nawiążesz ciekawą znajomość!
Pamiętaj – jesteś tam dla swojego zdrowia czy osiągnięcia celu tak jak każdy inny. Każdy kiedyś był na Twoim miejscu.
Przykładowe ćwiczenia na siłowni dla zupełnie początkujących
Zastanawiasz się, co możesz robić na siłowni jako osoba, która nigdy wcześniej nie była w tym miejscu? Nie martw się – jest cała lista ćwiczeń, które możesz wypróbować. Z pewnością posiadasz już podstawową wiedzę na temat tego, and czym chcesz pracować na siłowni, dlatego dopasuj je indywidualnie dla siebie. Jeśli kompletnie nie wiesz, od czego zacząć – może pomóc Ci trener personalny! Jeśli nie chcesz decydować się na trenera, możesz sam ułożyć sobie swojego rodzaju plan, składający się z ćwiczeń, które chcesz wypróbować. Z czasem zaczniesz wszystko rozumieć i uczyć się w praktyce.
Ćwiczenia dla początkujących nie mogą być zbyt wymagające – ciało musi „przyzwyczaić” się do większego niż zwykle wysiłku, abyś nie zrobił sobie krzywdy! Nie chcesz przecież efekty odwrotnego do zamierzonego, czyli siedzenia na zwolnieniu z powodu kontuzji, prawda?
Przykładowymi ćwiczeniami dla osób początkujących na siłowni mogą być na przykład:
- podnoszenie sztangi wzdłuż tułowia
- przysiady lub przysiady do skrzyni
- pompki
- unoszenie sztangielek
- unoszenie hantli w przód
Wszystko zależy od tego, czy chcesz tylko zapewnić sobie dodatkową aktywność fizyczną dla ogólnego wzmocnienia organizmu, czy spalić tkankę tłuszczową, czy może zbudować mięśnie.
Jak zmotywować się do ćwiczeń na siłowni?
Motywacja także często bywa przeszkodą w podjęciu działania na siłowni. Albo mamy słomiany zapał – tracimy motywację po kilku wizytach na siłowni, albo w ogóle nie możemy zebrać się do odwiedzenia tego miejsca. Brak motywacji może mieć różne przyczyny – niektórzy będą mieli więcej samozaparcia, a inni, mimo świadomości zalet, jakie niesie za sobą aktywność fizyczna, nadal kompletnie nie mają na nią ochoty.
Warto uświadomić sobie, w jakim celu zaczynamy naszą przygodę z siłownią i wiedzieć, że robimy to tylko i wyłącznie dla siebie. Jeśli ktoś inny namawia Cię na to, a ty w głębi serca wiesz, że siłownia raczej nie jest dla Ciebie – prawdopodobnie będzie Ci ciężko, do momentu aż polubisz ten klimat. Jeśli jednak naprawdę lubisz i chcesz chodzić na siłownię, ale zmęczenie często z Tobą wygrywa i mimo chęci zostajesz w domu, potrzebujesz dawki solidnej motywacji.
Możesz wspomóc się, otaczając się zdjęciami osób z sylwetką, jaką chcesz osiągnąć lub słuchać krótkich filmików motywacyjnych na YouTube. Świetnym rozwiązaniem jest także znalezienie osoby, która razem z Tobą będzie ćwiczyć – możecie wspierać się nawzajem i tworzyć pewnego rodzaju rywalizację! Pamiętaj, że chodzenie na siłownie niesie ze sobą same korzyści – możesz osiągnąć dokładnie taki efekt, jaki chcesz – możesz mieć piękną sylwetkę, zbudowane mięśnie, zdrowy organizm, a przy tym poznać wspaniałe osoby! Niech Twoją motywacją będzie wizja siebie, dziękującego Ci za tą pracę w przyszłości.
KKL