Żwirek do kuwety – podobnie jak ona sama, jest niezwykle ważny dla Twojego kota. Odpowiedni wybór zapewni zwierzakowi komfort i da poczucie bezpieczeństwa. Niewłaściwy może z kolei skutkować unikaniem przez kota kuwety i załatwianiem jego potrzeb poza nią. Który produkt będzie najlepszy? Podpowiadamy!
Żwirek dla kota – zbrylający czy niezbrylający?
Choć każdy kot ma swoje preferencje i często wybór należy właśnie do niego, warto wiedzieć, jak „działają” poszczególne rodzaje żwirków. Podstawową różnią między nimi jest to, że część ulega zbryleniu, a część jest niezbrylająca. Pierwsze zbrylają ciecz ostałą na żwirku, co z kolei ułatwia wyjmowanie nieczystości z kuwety. Wiążą też nieprzyjemne zapachy oraz są ekonomiczne. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że często się kurzą.
Niezbrylający się żwirek dla kota dobrze pochłania wilgoć, jednak nie wiąże ze sobą cieczy, dlatego najczęściej zaleca się wymianę całości żwirku, kiedy ten jest zanieczyszczony. Podobnie jak poprzednik może mieć tendencję do kurzenia się. Zaletą jest wysoka chłonność oraz bardzo dobra dostępność żwirków niezbrylających. Oba rodzaje tych produktów znajdziesz na stronie https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/kuwety-dla-kota-i-zwirki-dla-kota-183. Warto dodatkowo poznać najpopularniejsze tworzywa, z jakich powstają żwirki.
Żwirek silikonowy – jaki ma wady, a jakie zalety?
Żwirek silikonowy (a dokładniej: silikatowy) to tworzony z krzemionki produkt mający formę przezroczystych kuleczek, które, mimo że się nie brylują, świetnie pochłaniają mocz. Ich największą zaletą jest świetne pochłanianie zapachów oraz brak pylenia się. A jeśli Twój kot lubi rozkopywać żwirek, to wybierając ten rodzaj, utrudnisz mu wysypywanie go poza kuwetę. Minusem jest jednak fakt, że niektóre koty nie akceptują tego rodzaju żwirku ze względu na jego teksturę oraz dźwięk, jaki może wydawać podczas korzystania przez kota z toalety.
Żwirek bentonitowy – największe wady i zalety
Żwirek bentonitowy to ekonomiczny, łatwo dostępny produkt, który jest często wybierany przez kocich opiekunów. Jego struktura przypomina piach lub żwir, dlatego koty zwykle bez problemu go akceptują. Doskonale pochłania wilgoć oraz jest łatwy do utylizacji, ponieważ łatwo się zbryla. Jego dodatkową zaletą jest dostępność w różnych wariantach zapachowych. Za wadę uznaje się natomiast możliwość kurzenia się żwirku bentonitowego przy drobnych ziarnach, a także przyklejanie się do kuwety zbrylonych fragmentów oraz fakt, że koty często wyrzucają go z kuwety podczas zakopywania nieczystości.
Żwirek drewniany – zalety i wady
Żwirek drewniany to dobry wybór dla kocich opiekunów ceniących sobie ekologiczne rozwiązania. Ten rodzaj wytwarza się ze ściółki z drewna drzew iglastych i liściastych, przez co jest w pełni naturalny oraz biodegradowalny. Dodatkową zaletą jest fakt, że mruczki często akceptują takie podłoże w swojej kuwecie, a także jego hipoalergiczność, wydajność i naturalność. Trzeba jednak pamiętać, że po zużyciu rozpada się na trociny, które mogą przyczepić się do kocich łapek lub sierści i zostać wyniesione poza kuwetę. Żwirki tego typu można spotkać w formie zbrylającej się i niebrylującej.
Jaki żwirek dla kota wybrać?
Podsumowując – jaki żwirek dla kota wybrać? Najlepiej taki, który zaakceptuje sam mruczek. Nawet jeśli dany produkt wyda Ci się atrakcyjny, Twój zwierzak może mieć na ten temat inne zdanie, dlatego warto wypróbować różne rozwiązania. Choć w tym artykule poznałeś najpopularniejsze rodzaje, nie są one jedynymi dostępnymi na rynku, zatem polecamy przejrzeć ofertę sklepu, w którym planujesz zrobić zakupy.
Pamiętaj także o tym, że aby żwirek w pełni zadowolił Twojego kota, niezbędna będzie też odpowiednia kuweta. Tylko dobrze dobrany „duet” zapewni zwierzakowi odpowiedni komfort. A jeśli mimo próbowania wszystkich typów żwirków i idealnego dopasowania rozmiaru kuwety do potrzeb Twojego kota zwierzak wciąż nie chce korzystać ze swojej toalety, warto wybrać się do weterynarza.
O tym, który żwirek jest najlepszy, zadecyduje zatem przede wszystkim Twój kot. Warto więc wziąć pod uwagę jego zdanie i przygotować mu toaletę, wybierając pasujące mu produkty!
Artykuł sponsorowany