4 domowe alergeny, które mogą Ci zaszkodzić

0
591
dom alergeny
Nie wszyscy z nas są wrażliwi na otaczające nas zewsząd alergeny. Ale gdy reakcja układu immunologicznego na takie substancje jest niewspółmierna do zagrożenia, mówi się o uczuleniu | fot.: materiał partnera

Nie tylko czytelnicy portalu sposobnaczystosc.com zdają sobie sprawę z istnienia wielu alergenów w naszych domach. Nie wszyscy z nas są wrażliwi na otaczające nas zewsząd alergeny. Ale gdy reakcja układu immunologicznego na takie substancje jest niewspółmierna do zagrożenia, mówi się o uczuleniu. Pojawia się wówczas katar, kaszel, wysypka, łzawienie oczu, lub dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego. Jakie najczęściej znajdziemy alergeny, które występują w każdym domu? Poniżej opiszemy kilka z nich.

Kurz

Elementem kurzu domowego są pajęczaki i roztocza, to na ich odchody wielu z nas jest uczulonych. W warunkach domowych nie sposób usunąć całkowicie roztoczy i pajęczaków. Występują one w domu przez cały rok, a optymalna temperatura ich rozwoju wynosi 25 stopni Celsjusza. Roztocza w domu najchętniej mieszkają w kanapach, pościeli, materacach, poduszkach oraz dziecięcych pluszowych zabawkach. Walka z tym niechcianym lokatorem jest w zasadzie skazana na niepowodzenie. Można jedynie ograniczyć ilość występujących roztoczy i pajęczaków poprzez częste sprzątanie. Będąc uczulonym na kurz warto zwracać uwagę na ograniczenie liczby sprzętów, które ten kurz gromadzą, takich jak firany, dywany i wykładziny. Dobrze jest często wietrzyć mieszkanie, a także utrzymywać nie większą niż 50% wilgotność wnętrza. W walce z roztoczami pomocne są stosowane w odkurzaczach filtry HEPA. Można dom wyposażyć również elektryktryczne urządzenia emitujące ultradźwięki. Powodują one redukcję roztoczy. Również pranie w 60 stopniach lub suszenie odzieży w mroźny dzień redukuje ilość roztoczy.

Pleśń

Pleśń kojarzy nam się z zepsutym jedzeniem, jednak występuje ona również w roślinach doniczkowych, wilgotnych pomieszczeniach na ich ścianach i oknach. Często pleśń pojawia się więc w łazience czy w piwnicy. Alergenem są zarodniki pleśni, które są rozsiewane wokół – uczulenie wywołują wówczas, gdy wdycha się je wraz z powietrzem. Optymalne warunki do rozwoju pleśni to wilgotność pomieszczenia 80% oraz temperatura 20 stopni Celsjusza. Najskuteczniejszą metodą walki z pleśnią jest właśnie kontrola wilgotności i temperatury pomieszczenia. Niemniej pleśń to trudny rywal i ciężko ją usunąć. Walcząc z występującą pleśnią na ścianie pomieszczenia bardzo istotne jest regularne wietrzenie i wentylacja pomieszczenia. Jedyną metodą usunięcia pleśni trwale jest suszenie ściany, a następnie usunięcie wilgoci z powietrza poprzez wietrzenie. Pleśń pojawiająca się w takich miejscach jak kabina prysznicowa, dywaniki łazienkowe, zasłonki prysznicowe jest łatwiejsza do usunięcia. Wystarczy zastosować odpowiedni środek chemiczny i dbać o czystość kabiny. Aby pleśń nie pojawiała się na produktach spożywczych czy resztkach jedzenia, zwracaj uwagę na regularne mycie naczyń i wyrzucanie śmieci. Można też umieścić w lodówce sodę oczyszczoną – pochłania ona wilgoć i brzydkie zapachy.

Sierść zwierząt

Potocznie mówimy że ktoś jest uczulony na sierść zwierząt, jednak tak naprawdę uczulenie jest na białko obecne w naskórku i rozmaitych wydzielinach zwierząt. Mając w domu zwierzę nie sposób uniknąć obecności tych alergenów. Aby zminimalizować jego działanie trzeba często myć ręce, zwłaszcza po kontakcie ze zwierzęciem, a także zmieniać odzież po zabawie z pupilem. Pomocne jest również częste pranie legowiska zwierzęcia. Nie zaleca się natomiast spać z ulubionym zwierzakiem. Najczęstsze uczulenia kontaktu ze zwierzętami zauważa się przy hodowaniu psów, kotów, królików, świnek morskich oraz ptaków.

Kosmetyki i chemia gospodarcza

Nie sposób wyeliminować z naszego życia chemię gospodarczą i kosmetyki. W tych drugich reakcje uczulające najczęściej spotykane są w kontakcie z ekstraktami roślinnymi, konserwantami barwnikami i substancjami zapachowymi. Natomiast chemia gospodarcza dostaje się do organizmu najczęściej drogą wziewną. Po kontakcie z alergenem obecnym w chemii gospodarczej lub kosmetykach mogą wystąpić lekkie objawy uczulenia w formie wysypki, mdłości, podrażnienia oczu; po ciężkie objawy jak omdlenia, niewydolności organizmu czy problemów neurologicznych. Mając wiedzę o reakcji alergicznej na kosmetyki należy bardzo starannie je dobierać. Im krótszy skład kosmetyku tym większe prawdopodobieństwo, że nasza skóra będzie go tolerować. W przypadku uczulenia na środki chemiczne, przede wszystkim należy zidentyfikować alergen. Jedyną radą w takim przypadku jest rezygnacja z używania środka uczulającego.

Materiał partnera