Zadbane rośliny stanowią ozdobę każdego wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim jest ono utrzymane, bujne paprocie, kwitnące storczyki, monstery czy sukulenty sprawią, że Twoje mieszkanie będzie prezentować się jeszcze bardziej stylowo. Jednak, każdy kto próbował wyhodować i utrzymać kwiaty w dobrej kondycji, wie, że samo podlewanie to za mało.
Syntetyczne nawozy bywają nie tylko drogie, ale ich produkcja ma ponadto wysoki ślad węglowy. Zazwyczaj są zapakowane w plastikowe opakowania, co przyczynia się powiększania wysypisk śmieci. Jak zatem dbać o kwiaty w sposób tani i ekologiczny?
Fusy z kawy i herbaty
Wyrzucasz fusy z kawy i herbaty do śmieci? To błąd! Stanowią one doskonały nawóz do roślin, które potrzebują kwaśnej gleby. Dobrze sprawdzą się do azalii, hortensji oraz wrzosów. Wśród roślin doniczkowych, którym spodoba się taki nawóz zaliczyć można anturia, paprocie oraz większość storczyków. Jeśli podlewasz kwiaty wodą z kranu, fusy zneutralizują nadmiar jonów wapnia, które w niej występują. Ponadto dodatek fusów do ziemi sprawi, że nie będzie ona tak szybko wysychać.
Ciemne piwo
Nawet regularne sprzątanie nie uchroni liści kwiatów przed zakurzeniem. Wycieranie liści monster czy sukulentów wodą sprawia, że stają się one matowe i poszarzałe. Aby nadać liściom blasku przetrzyj je ręcznikiem papierowym nasączonym ciemnym piwem. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się kurzu, ale sprawisz, że rośliny będą wyglądać na zdrowe i odżywione.
Piwem rozcieńczonym w proporcji 1:1 możesz także podlewać storczyki. Oprócz tego dobrze sprawdzi się do podlewania trawy, szczególnie w miejscach prześwitów. Podlewając trawę w miejscach, gdzie rośnie ona słabiej, uzupełnimy „dziury” już w ciągu kilku tygodni.
Skórka od banana
Po zjedzeniu banana zazwyczaj wyrzucamy skórkę, traktując ją jako odpad i nie zastanawiając się, czy można ją w jakiś sposób wykorzystać. Okazuje się jednak, że stanowią one doskonały nawóz ze względu na wysoką zawartość potasu. Sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin kwitnących.
Aby przegotować nawóz ze skórek bananów wystarczy pokroić je w kostkę i zalać wrzącą wodą,. Po 24 godzinach w zamkniętym słoiku podlewamy kwiaty powstałym roztworem. Skórki od banana można wykorzystać w ten sposób kilkukrotnie, zalewając je od nowa gorącą wodą
Skórki od banana można także wysuszyć, a następnie zmielić. Powstały proszek dosypujemy do ziemi w doniczkach.
Przejrzewające banany można natomiast obrać ze skórki i rozgnieść widelcem, a następnie zaparzyć – podobnie jak skórki od banana. Podlewanie tak powstałym płynem sprawi, że kwiaty będą pięknie kwitły.
Bulion z gotowanych warzyw
Cenne właściwości odżywcze warzyw, mogą w czasie ich gotowania znaleźć się w wodzie. Szczególnie użyteczne są tutaj ziemniaki, buraki oraz włoszczyzna. Pamiętaj jednak, ze woda musi być przestudzona. Ponadto gotując warzywa, z zamiarem wykorzystania wody do podlewania, musimy pamiętać, aby woda była nieposolona. W przeciwnym wypadku nasze rośliny mogą ulec zniszczeniu.
JSŁ