Jazda konna to sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Do pewnego czasu uznawana za coś, co dedykowane jest tylko dla klasy wyższej. Teraz spojrzenie na to się zmienia. Świadczy o tym chociażby coraz większa liczba stadnin i klubów, jakie powstają na terenie Polski i znacznie dalej. Czas więc na to, aby na poważnie zainteresować się tą dyscypliną sportową, którą można uprawiać przez cały rok.
Co na początek?
W pierwszej kolejności należy znaleźć miejsce, gdzie na jazdę konną będzie można się zapisać. Zarówno, jeżeli chodzi o dorosłych, jak również dzieci. Tak, bowiem na naukę jazdy konnej nigdy nie jest za późno. Jest to dyscyplina sportowa, która polecana jest zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Co więcej, nawet seniorzy są w stanie dzięki temu wiele zyskać.
Decydując się na naukę, warto wziąć pod uwagę opinię o danym miejscu. Tzn. można porozmawiać na ten temat ze znajomymi, którzy całkiem możliwe, że będą w stanie polecić konkretne miejsca lub nawet odradzić. Jeżeli nie, nie można zapomnieć o tym, że w internecie jest pełno takich opinii o tym, gdzie faktycznie warto zapisać się na naukę jazdy konnej. Takie oceny pomogą podjąć finalną decyzję odnośnie dokonania zapisu.
Strój sportowy – obowiązkowy?
Na pewno nie na pierwszych lekcjach. Tym bardziej, jeżeli ktoś nie do końca jest pewny tego, czy faktycznie ma do czynienia z dyscypliną sportową, która dedykowana jest faktycznie dla niego. Na samym początku, podczas kilku pierwszych lekcji, będzie można bazować na sprzęcie, który oferuje szkółka jeździecka. W szczególności, jeżeli chodzi o kask, jak również siodło, czy też buty. Z czasem, jeżeli ktoś poczuje, że to jest właśnie „to”, może pomyśleć o tym, aby zainwestować nie tylko we własny kask/toczek, ale również pozostałe elementy garderoby. Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie właściwego ubioru, może zadzwonić bezpośrednio do szkoły. Tam na pewno będzie można uzyskać właściwe porady, które do pierwszych i kolejnych lekcji pomogą się porządnie przygotować.
Nauka jazdy konnej
Wiele osób, które chcą zmierzyć się z jazdą konną, jest przekonanych, że ich nauka będzie polegała na każdorazowym wsiadaniu na konia i jechaniu. Błąd! Trzeba nieco cofnąć się w myśleniu. Oczywiście, że tak. Jazda stanie się faktycznie realną jazdą. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każda osoba, która chce powiedzieć „umieć jeździć konno”, musi również nauczyć obywać się ze zwierzęciem.
Konie zalicza się do zwierząt płochliwych. Trzeba więc zdobyć jego/jej zaufanie. Do nauki wybierane są zwierzęta spokojne, obyte z człowiekiem. Należy jednak nabrać na tyle wprawy, aby móc w przyszłości poradzić sobie także z innymi końmi, jakie przyjdzie dosiadać! Nauka jazdy konnej to także nabranie umiejętności, jeżeli chodzi o oporządzanie konia, czy też czyszczenie boksu. Tak, uwaga ta tyczy się nie tylko dzieci, ale także do dorosłych. No cóż, trzeba wiedzieć o wszystkim. Tym bardziej, jeżeli ktoś na poważnie myśli o tym, aby w przyszłości stać się właścicielem takiego zwierzęcia.
Technika jazdy konnej
W jak szybkim czasie uda się opanować jazdę konną? Pytanie na które można odpowiedzieć w sposób różnoraki. Zależne jest to bowiem od wielu czynników, w tym chociażby od:
- częstotliwości lekcji,
- umiejętności, jakie już się posiada,
- stopnia zaangażowania,
- celu finalnego.
Są osoby, które chcą się po prostu nauczyć jeździć. To oni będą chcieli wiedzieć, czym jest galop, a czym kłus, itd. Są też takie osoby, które chcą przejść na status mistrzowski, decydując się na poznanie bardziej skomplikowanych zagadnień. Dzięki nim będzie można pomyśleć o tym, aby w przyszłości wziąć udział w mistrzostwach jazdy konnej, profesjonalnych wyścigach. W szczególności, że jazda konna zaliczana jest do dyscyplin olimpijskich.
Nie warto jednak ustawać w swoich dążeniach. Nawet, jeżeli podczas pierwszych lekcji nie wszystko idzie zgodnie z założonym planem. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości się to zmieni, a nauka jazdy konnej nie będzie stanowiła tak dużych problemów.
ISC