Mokry kaszel – ile zazwyczaj trwa?

0
457
kaszel
Przy kaszlu mokrym dochodzi do charakterystycznego odkrztuszania plwociny, co jest wynikiem podrażnienia receptorów nerwowych przełyku | fot.: stock.adobe.com

Kaszel jest to naturalny mechanizm obronny, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Wśród najczęstszych przyczyn mokrego kaszlu wymienia się m.in. przeziębienie, grypę, zapalenie płuc, oskrzeli lub gardła. Ile przeważnie trwa mokry kaszel i jak można go leczyć?

Jak objawia się mokry kaszel?

Przy kaszlu mokrym dochodzi do charakterystycznego odkrztuszania plwociny, co jest wynikiem podrażnienia receptorów nerwowych przełyku. Ten rodzaj kaszlu jest bardzo częstym objawem, który występuje przy różnych chorobach dróg oddechowych. Niekiedy może on powodować ból w klatce piersiowej albo duszności. Kiedy jednak wydzieliny jest zbyt dużo i nie można sobie poradzić z jej odkrztuszaniem, to mogą pojawić się nudności oraz wymioty.

Jak długo trwa mokry kaszel?

Zazwyczaj przyjmuje się, że mokry kaszel[1] powinien minąć w ciągu 8 tygodni. Jeśli jednak tak się nie stanie, trzeba udać się do lekarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Kiedy kaszel trwa dłużej niż 8 tygodni, to oznacza, że zaczyna on przechodzić w fazę przewlekłą, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Bardzo często jest tak, że długo trwający kaszel jest skutkiem, np. przewlekłego stanu zapalnego zatok albo zmian w oskrzelach u osób palących papierosy.

Leczenie mokrego kaszlu

Zadaniem mokrego kaszlu jest usunięcie wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. W związku z tym nie można hamować odruchu kaszlowego. W tym czasie warto przyjmować dużą ilość płynów i można także stosować inhalację na bazie soli fizjologicznej oraz oklepywać klatkę piersiową.

Można również zastosować tabletki na męczący kaszel. Ich zadaniem jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, dzięki czemu łatwiejsze staje się jej odkrztuszanie. Takie tabletki zawierają substancję czynną ambroksol, która rozrzedza gęsty śluz, dzięki czemu staje się on bardziej płynny. Pomaga także w wydalaniu śluzu z dróg oddechowych, poprzez co ułatwia jego odkrztuszanie.

W leczeniu kaszlu mokrego[2] mogą jeszcze pomóc domowe sposoby. Ważne znaczenie ma również to, aby pomieszczenia, w których się przebywa, były odpowiednio nawilżone. To sprawia, że dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu, takie jak: kaszel i katar, są łagodzone. Ważne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Do tego można pić sok malinowy, syrop z cebuli, ale też pomóc może czosnek.

Jeśli jednak doszło do przewlekłego kaszlu mokrego, to jego leczenie związane będzie z przyczyną jego występowania. Leczenie ma tutaj na celu ulżenie pacjentowi w dolegliwościach, a przeważnie usunięcie ich przyczyny. Przyczyną występowania przewlekłego mokrego kaszlu, może być długo utrzymująca się infekcja dróg oddechowych, taka jak krztusiec albo gruźlica.

Poza tym dostępne są również zioła o właściwościach przeciwkaszlowych, np. czarny bez, tymianek, lipa i dziewanna. Kaszel nie zawsze jest groźny. Kiedy jednak nie przechodzi po 8 tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie. Lekarz będzie mógł również sprawdzić, czy ten mokry i nieprzemijający kaszel nie jest czasami objawem poważniejszego schorzenia.

Referencje:

Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4.

Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ” 6/2018.


[1]Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4, s. 16-34.

[2]R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ” 6/2018, 13-41.

Materiał partnera