Migrena z aurą to choroba układu nerwowego, w której charakterystyczna jest sekwencja powtarzających się objawów, czyli najpierw są to zwiastuny, a potem aura i ból głowy. Taka migrena może trać od 4 do nawet 72 godzin. Jakie są objawy migreny z aurą i co może pomóc ją złagodzić?
Objawy migreny z aurą
Migrena uważana jest za jedną z najpopularniejszych dolegliwości neurologicznych. Częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, a pierwsze ataki mogą pojawić się nawet w dzieciństwie. Jednak przeważnie migrena zaczyna się pomiędzy 25. a 50. rokiem życia.
Aura migrenowa to chwilowe albo trwające kilka bądź kilkadziesiąt minut objawy neurologiczne, które bezpośrednio poprzedzają ból głowy. Bardzo charakterystyczna jest tutaj aura wzrokowa, która powoduje zaburzenia widzenia, np. zaburzenie ostrości widzenia albo mroczki przed oczami.
Aura może również przybrać postać innych objawów neurologicznych. Może to być jednostronny niedowład, niedoczulica bądź też mrowienie. Poza tym migrena często wiąże się z występowaniem tzw. objawów zwiastunowych, które pojawiają się kilka lub kilkanaście godzin wcześniej, np. huśtawki nastrojów, zaburzenia uwagi i koncentracji, a czasami gorączka czy też potliwość.
Sposoby na migrenę z aurą
Podczas migreny z aurą powinno unikać czynników prowokujących oraz nasilających migrenę. Do takich czynników można zaliczyć m.in. stres albo przyjmowane leki. Poza tym bardzo ważne znaczenie podczas napadu ma prawidłowe postępowanie[1], co oznacza, że należy wyłączyć się z normalnej aktywności i unikać nadmiaru światła oraz hałasu.
Kiedy już pojawił się napad migrenowy, można zastosować lek przeciwbólowy. Jeśli jednak jest to zaawansowany atak migreny i to przy zaburzonej czynności przewodu pokarmowego, co oznacza, że występują nudności lub wymioty, doustne leki powinny być przyjmowane na samym początku ataku i w odpowiedniej dawce, zanim pojawią się nudności. Poprzez nudności i wymioty leki te mogą się nie wchłonąć. Poza tym razem z lekiem przeciwbólowym można przyjąć lek o działaniu przeciwwymiotnym[2].
Aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się migreny z aurą w przyszłości, warto unikać stresogennych sytuacji oraz silnych zapachów. Należy również zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę snu. Trzeba również zrezygnować z palenia papierosów oraz ze spożywania niektórych produktów spożywczych, w których składzie jest kofeina oraz tyramina, czyli np. sery, rodzynki oraz orzechy. W ramach profilaktyki można również stosować techniki relaksacyjne.
Migrena z aurą może mieć charakter dziedziczny i w związku z tym może występować w kolejnych pokoleniach. Nie można całkowicie pozbyć się migreny, ale stosując odpowiednie działania profilaktyczne oraz właściwe leczenie, można znaczenie ograniczyć częstość występowania napadów migreny z aurą.
Referencje:
Stępień A., Zalecenia ekspertów i konsultantów krajowych dotyczących postępowania u pacjentów leczonych z powodu migreny ze współwystępującą depresją. Epidemiologia. Patomechanizm. Współchorobowość. Część 1 [w:] „Psychiatr. Pol.”, ONLINE FIRST, Nr 237, 2021.
Waliszewska M., Migrena — współczesne metody leczenia, przyszłe terapie [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2021,17(1).
[1] A. Stępień, Zalecenia ekspertów i konsultantów krajowych dotyczących postępowania u pacjentów leczonych z powodu migreny ze współwystępującą depresją. Epidemiologia. Patomechanizm. Współchorobowość. Część 1 [w:] „Psychiatr. Pol.”, ONLINE FIRST, Nr 237, 2021, s. 1-14.
[2] M. Waliszewska, Migrena — współczesne metody leczenia, przyszłe terapie [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2021, 17(1), s. 14-41.
Materiał partnera