Odbitki w papierowej formie cały czas cieszą się ogromną popularnością. To w końcu ważna część rodzinnej historii, która dostarcza kolejnym pokoleniom cennych wspomnień. Częste przeglądanie fotografii może je narazić na zniszczenia, co w efekcie wpływa na trwałość obrazów, które uwieczniono w pamięci. Jak przechowywać rodzinne zdjęcia?
Śladami naszych babć i dziadków
Dawniej znano tylko jeden sposób zabezpieczania zdjęć przed zniszczeniem – przechowując je w albumach przekładanych cienką warstwą bibuły. Z pewnością myślisz teraz o ciężkich i nieporęcznych kronikach, do których najpiękniejsze kadry wklejali Twoi dziadkowie. Z czasem trend ten ewoluował i dziś bez problemu można nabyć albumy, które w kieszonkach z bezbarwną folią pomieszczą setki zdjęć.
A co z fotografiami, które trzymasz w pudełkach? One są w największym stopniu narażone na uszkodzenia. Dowiedz się, jak wykorzystać je w nowoczesny sposób, by wyeksponować rodzinne kadry na dłużej.
Zdjęcia w idealnych warunkach
Papier fotograficzny jest wrażliwy na pewne czynniki, dlatego należy bezwzględnie zapewnić fotografiom odpowiednie warunki:
- przechowuj kadry w pudełkach z dala od światła słonecznego, które powoduje, że kolory na zdjęciach z czasem bledną,
- zapewnij optymalną temperaturę (najlepiej pokojową) i trzymaj zdjęcia w suchym miejscu. Nadmierna wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni, z kolei w zbyt ciepłym pomieszczeniu papier fotograficzny się wysusza, a jego struktura zaczyna pękać.
Brzmi dość poważnie i wymagająco, ale w gruncie rzeczy w większości mieszkań panują sprzyjające warunki do tego, by bezpiecznie przechowywać fotografie. Z troski o ich trwałość zadbaj także o wysoką jakość papieru, na którym wywołujesz odbitki. Zdjęcia zawsze przeglądaj czystymi rękoma (i zwracaj na to uwagę innych), dzięki temu unikniesz nieestetycznych plam.
W jaki sposób przechowywać zdjęcia?
Rozwój nowoczesnych technologii i cyfryzacja wpłynęły na to, jak przechowujemy fotografie. Większość z nich ląduje w galeriach smartfonów i na dyskach komputerowych, do których nikt później nie zagląda.
Na szczęście na tle współczesnych osiągnięć ekspozycja wartościowych wspomnień wciąż ma się bardzo dobrze. Cyfrowe zdjęcia ustępują miejsca oryginalnym metodom druku, dzięki którym na ścianach pojawiają się fotografie na płótnie lub unikalny obraz ze zdjęcia. Podziwianie wybranych kadrów na co dzień pozwalają zatrzymać czas i wciąż cieszyć się pięknymi wspomnieniami. Nie mówiąc już o tym, że taka forma ekspozycji jest wyjątkową dekoracją wnętrza.
Cyfrowo na papierze
Dlaczego tak ochoczo zaopatrujemy się w kolejne zdjęcia? Dziś o wiele łatwiej pstrykać fotki telefonem, a że każdy ma taki model w kieszeni, jest w stanie w każdej chwili swobodnie utrwalać codzienność. Możliwość wywoływania zdjęć online i tworzenia personalizowanych projektów z cyfrowych ujęć sprawiła, że coraz więcej osób chce mieć w domu oryginalną kolekcję dopracowanych kadrów.
Stąd niesłabnący szał na fotoksiążki, czyli osobiste projekty, w których to Ty jako autor decydujesz, co znajdzie się na kartach takiego dzieła. Z łatwością możesz przenieść cyfrowe kadry na kolejne strony, by nieskończenie zachwycać się wspomnieniami. Fotoksiążka to kreatywna i praktyczna pamiątka, która pozwoli utrwalić konkretne wydarzenie czy podsumować życiowy etap. Możesz zapisać w niej swoje osiągnięcia, by każdego dnia motywować się do dalszych działań i wyznaczania kolejnych celów. Cóż za uniwersalność!
Dlaczego warto wywoływać zdjęcia?
Fotografie niezależnie od swojej formy, zawsze dostarczają mnóstwa emocji. To wspaniała i wartościowa pamiątka, a także niezapomniany znacznik czasu dla przyszłych pokoleń. Zdjęcia są również doskonałym pomysłem na prezent. Potrafią rozbawić, wzruszyć, a nawet pomagają podjąć ważne decyzje. To dzięki nim wprawiasz się sentymentalny nastrój podczas jesiennych wieczorów i dekorujesz ściany wraz z pierwszym podmuchem wiosennego powietrza.
Teraz możesz utrwalić i przechowywać najcudowniejsze wspomnienia w nowoczesnej formie. Zachowaj kadry w fotoksiążce lub ozdób nimi całą ścianę.
Artykuł sponsorowany