Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców handlujących z Chinami. Najprawdopodobniej Ludowy Bank Chin będzie stabilizował kurs juana. Zmniejszy się przez to ryzyko walutowe związane z rozliczaniem z Chinami w lokalnej walucie.
Czy kurs juana może być ustabilizowany przez bank centralny? Według Reutersa chińscy decydenci chcą powstrzymać gwałtowne spadki kursu juana, które wywołuje wojna handlowa z USA. Mają do tego celu wykorzystać swoje potężne rezerwy walutowe. W informacji podano, że rozważane jest utrzymanie kursu na poziomie 7 juanów za 1 dolara amerykańskiego.
Taniej jest rozliczać się w juanach, nie dolarach
Nie jest tajemnicą, że Ludowy Bank Chin chce zakończyć erę rozliczania się obcokrajowców z chińskimi kontrahentami w dolarach. Wizja stabilnego kursu waluty ma zachęcić importerów do zainteresowania się transakcjami w juanach. Dzięki temu przedsiębiorcy nie tylko ograniczą ryzyko walutowe, ale także zaoszczędzą na marży nawet do kilku procent. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Z Chinami lepiej rozliczać się w juanach.
Gdzie najtaniej kupić juany?
Juan na złotego jest wymienialny dopiero od grudnia 2016 roku, dlatego można mieć trudności z zakupem chińskiej waluty. Warto pamiętać, że najlepszy kurs juana znajdziemy w kantorze internetowym, takim jak kantoronline.pl, gdzie wszystkie waluty są aż do 8% tańsze niż w bankach.
Wojna handlowa z USA a kurs juana
Konflikt z USA powoduje ostre wahania się kursu juana w stosunku do głównych walut. Ludowy Bank Chin obawia się przez to znacznego odpływu kapitału, tak jak miało to miejsce w 2015 roku. Obecnie juan chiński jest piątą najważniejszą walutą świata, a jego kurs określany jest mianem pełzającego.
Juan powoli staje się międzynarodową walutą
Choć juan nie jest jeszcze wymienialny na wszystkie waluty świata, systematycznie zwiększa się jego rola na rynku walutowym. Jeśli Chiny faktycznie wykorzystają swoje rezerwy walutowe na ustabilizowanie kursu juana, zaufanie do tej waluty wzrośnie. Ma się to przełożyć także na udział juana w międzynarodowych obrotach handlowych.
Podsumowując
Choć chińska waluta ma dopiero siedemdziesiąt lat i nie jest jeszcze w pełni wymienialny, coraz więcej znaczy na rynku walutowym. Ludowy Bank Chin(PBOC) swoją polityką zachęca zarówno drobnych jak i dużych importerów do realizowania płatności w juanach. Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek kursu dolara amerykańskiego, stabilizacja kursu chińskiej waluty jest do tego najlepszą zachętą. Jak wiadomo niepewność rynkowa, jest jednym z największych bolączek przedsiębiorców zarabiających na transgranicznych operacjach.
Materiał partnera zewnętrznego