Jak zaoszczędzić na produktach w taki sposób, by odżywiać się zdrowo i w sposób zróżnicowany, a także czy to w ogóle jest możliwe? Bez względu na obserwowany ostatnio wzrost cen możesz zorganizować swoje zakupy w sposób bardziej efektywny, co pozwoli obniżyć miesięczne wydatki nawet o 25%. Proste, a jednocześnie sprawdzone rekomendacje, zebraliśmy w tym artykule.
Plan – pierwszy krok do sukcesu
Postępuj jak menedżer – ustal swoje cele długookresowe: na co chcesz zaoszczędzić? jak będziesz gromadzić zaoszczędzoną kwotę? ile czasu potrzebujesz, by osiągnąć zamierzony cel? Odpowiedzi na te i podobne pytania najlepiej zapisz na papierze, a następnie stwórz plik w Excelu, w którym będziesz gromadzić informacje o swoich wydatkach oraz oszczędnościach. Taka tabela powinna zawierać co najmniej 3 kolumny: w pierwszej będą informacje o zarobionych pieniądzach, w drugiej – wydatki, a w trzeciej – wyniki, które można podbijać co miesiąc, ale najlepiej – co tydzień.
Po upływie kilku miesięcy będziesz dokładnie wiedzieć, ile wydajesz na jedzenie, a po dokładnej analizie wydatków możesz zdecydować, z których z nich warto zrezygnować.
Oszczędności w supermarketach
Podstawowe zakupy produktów w supermarketach według statystyk robi ponad 80% Polaków. Nie dziwi zatem fakt, że osoby zajmujące się marketingiem dokładają naprawdę tytanicznych starań, skłaniając każdego z nas do wydawania sporych kwot. Polecamy przeczytać w Internecie kilka artykułów o trikach marketingowych – nie będziemy opisywać ich dokładnie, natomiast powiemy, jak można zaoszczędzić na wydawałoby się standardowych wizytach w sklepie:
- Gazetki promocyjne sklepów, oferujących dobre zniżki, pomogą nie tylko dowiedzieć się o bieżących promocjach, ale i uzyskać dodatkowe rabaty: często publikowane są w nich kupony rabatowe. Pod tym linkiem można zobaczyć aktualne gazetki Kaufland oraz innych popularnych supermarketów, oferujących tanie produkty;
- Decyduj się na zakupy w supermarketach, z minimalną marżą na produkty;
- Zawitaj do sklepów sprzedających towary hurtowo. A jeśli nie potrzebujesz od razu 20 puszek konserw – można kupić je razem z przyjaciółmi;
- Korzystaj z systemów dyskontowych (pozwalających oszczędzać do 10% podstawowej ceny towaru) z różnych sklepów – produkty w okazyjnej cenie czasem można znaleźć w supermarketach, do których zwykle nie chodzisz na zakupy. Być może, znajdują się nieco dalej, ale jeśli oszczędzasz pieniądze, nie powinno to być problemem!
- Zbieranie punktów i bonusów nie zawsze sprzyja oszczędnościom. Owszem, darmowe punkty i bonusy są dobrym rozwiązaniem dla oszczędnych, ale jeśli w celu ich zbierania wydajesz spore kwoty – w ogóle nie mają sensu. Tak samo jak kupno rzeczy, pozwalających wygrać absolutnie niepotrzebny Ci przedmiot.
Oszczędne gotowanie w domu
Już sam fakt rezygnacji z kawiarni oraz restauracji, to gwarancja oszczędności co najmniej 15 zł przy okazji rezygnacji z każdej takiej wizyty. Oto jeszcze kilka dodatkowych i dobrych rozwiązań:
- Zastąp drogie produkty tańszymi odpowiednikami – na przykład produktami marki własnej znanych sieci handlowych;
- Uzupełniaj swoje menu o nowe przepisy, stworzone specjalnie w celu minimalizacji wydatków, a samo menu planuj na tydzień (a nawet lepiej nawet 2 tyg.) naprzód;
- Nie gotuj zbyt dużo jedzenia.
Oszczędzanie na jedzeniu – to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która dąży do racjonalizacji swoich wydatków i zwiększenia oszczędności. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Ci w drodze do realizacji własnych marzeń!
Materiał partnera zewnętrznego