W 1763 roku brytyjski wykładowca i kartograf John Spilsbury postanowił ułatwić swoim studentom naukę geografii. Zamówił on kilka drukowanych map, które nakleił na deskę, a następnie pociął wzdłuż granic królestw i księstw. Z początku zestawy służyły jako ułatwienie do nauki, ale Spilsbury szybko odkrył, że ich układanie wiąże się z dużą dozą rozrywki. Tak właśnie powstały współczesne puzzle, które zdaniem naukowców są nie tylko ciekawym sposobem na twórcze spędzanie czasu, ale też sprawdzają się jako intelektualna rozrywka pobudzająca mózg do myślenia.
Puzzle jako narzędzie w rozwoju dziecka
Nieprzypadkowo większość sprzedawanych na rynku puzzli przeznaczona jest dla małych dzieci. Jak pokazują badania amerykańskich naukowców układanie puzzli pobudza działanie mózgu i poprawia działanie pamięci. Ułożenie obrazka z rozsypanych elementów stanowi dla dziecka duże wyzwanie, co przekłada się na samodzielność w podejmowaniu decyzji. Ponadto puzzle stanowią doskonały pretekst do oderwania dzieci od komputera czy telefonu. Odpoczynek od ekranów pozytywnie wpływa na ich oczy, a także zachęca do poszukiwania rozrywek poza internetem. Co ważne, należy zwracać uwagę na młodsze dzieci podczas układania – niektóre zestawy mają niewielkie elementy, które mogą być przez nie połknięte. Natomiast nie należy z własnej woli interweniować w sposób, jaki dziecko zabrało się za rozwiązywanie układanki – warto jest dać dziecku odrobinę swobody, dzięki której będzie ono mogło wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów!
Puzzle dla dorosłych, czyli alternatywa dla obrazów do salonu
Układanie puzzli nie jest zresztą hobby przeznaczonym jedynie do dzieci i młodzieży. Na rynku można znaleźć liczne zestawy przeznaczone dla dorosłych. Większość z nich zawiera specjalnie zaprojektowane grafiki lub znane dzieła sztuki (szczególnie popularne są puzzle z Mona Lisą oraz Narodzinami Wenus). Ale zdarzają się też puzzle fanowskie, np. dla miłośników Wiedźmina.
Ilość elementów w tego typu zestawach różni się w zależności od trudności oraz wielkości obrazu. Najczęściej na rynku można spotkać puzzle dla dorosłych składające się z 500, 1000 lub 1500 elementów, a doświadczeni wyjadacze mogą zaopatrzyć się w zestawy o 2500, 5000 lub nawet 8000 elementów!
Oczywiście układanie puzzli, szczególnie tak dużych, wymaga nie tylko dużej dozy cierpliwości, ale też miejsca pozwalającego na swobodne złożenie całości. Po zakończeniu układania można zainwestować w specjalny klej do puzzli, który konserwuje je i skleja ze sobą, co pozwala na przemianę gotowej układanki w wygodny obraz idealny do powieszenia w salonie lub sypialni. Przed rozpoczęciem klejenia puzzli powinieneś zaopatrzyć się w kawał solidnej tektury lub drewna, który będzie służył jako podstawa dla obrazu. Po wyschnięciu sklejonych puzzli możesz je oprawić w antyramę lub zawiesić je za pomocą wygodnych rzepów. Liczba możliwych do wyboru zestawów jest ogromna, a nic nie daje takiej satysfakcji jak widok własnoręcznie ułożonego obrazu widzącego w sypialni!
Gwarantujemy, że puzzle to fascynująca i twórcza zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Te pierwsze znajdą alternatywny dla siedzenia w internecie sposób spędzania czasu, ci drudzy zaś będą mieli okazję do wyciszenia się i odpoczęcia od zgiełku. Wystarczy trochę wolnego czasu, miejsce i już możesz zabrać się do układania puzzli!
TBO