W dzisiejszych czasach borykamy się z wieloma problemami cywilizacyjnymi. Jednym z nich jest zanieczyszczenie naszej planety Ziemi i zużywanie materiałów nieodnawialnych. Niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną, na pewno używasz jakichś kosmetyków. Czy kiedykolwiek pomyślałeś/łaś czy to czego używasz jest dobre również dla środowiska? Jeśli tak, świetnie! Jeśli nie, może to idealny moment, by to przemyśleć. W obu przypadkach za chwilę otrzymasz kilka rad, jak wprowadzić styl zero waste w codziennej pielęgnacji.
Małe podmianki, a tak wiele zysku
Bycie bardziej zero waste, często wymaga naprawdę niewielkiego zaangażowania. Możesz zamieniać standardowe kosmetyki, najczęściej zapakowane w plastikowe, jednorazowe opakowania na inne.
Jednym z przykładów jest wymiana typowego szamponu do włosów na mydło w kostce do włosów. Takie produkty są najczęściej opakowane w papier, a nawet jeśli zawierają elementy plastikowe, jest ich zdecydowanie mniej. Zamiast plastikowej butelki – konopny sznurek do zawieszenia mydła w łazience. Swoją drogą z kilku takich sznurków można potem wyczarować ekologiczną myjkę. Podobnie rzecz się ma ze zwykłym mydłem. Zamiast tego w płynie użyjmy mydła w kostce. Upewnijmy się jednak wcześniej, że skład jest możliwie najbardziej naturalny. Zamiast balsamu możemy wypróbować któryś z olejów, tak samo z odżywką do włosów. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego oleju i należy przetestować oleje różnego rodzaju i sprawdzić, który spełnia nasze potrzeby.
Przejrzyjmy także środki do higieny. Niekoniecznie od razu musimy używać wielorazowych produktów. Na początku wystarczy zrezygnować z plastiku na rzecz np. bambusa albo wymienić syntetyczne gąbki na te naturalne. Nie musimy wówczas z niczego rezygnować i nadal zachować poczucie komfortu z poszanowaniem natury i zaprzestaniem mnożenia plastikowych odpadów.
Zrób to sam!
Samodzielne wykonywanie kosmetyków jest bardzo proste, a nie wymaga przecież żadnego opakowania. Jeśli jednak przygotujesz dużą ilość takiego produktu, masz wybór, w czym chcesz go przechowywać. Możesz użyć opakowania od innego kosmetyku, a jeśli nie masz akurat nic pod ręką, możesz wykorzystać szklane, wielorazowe słoiki np. po zużyciu dżemu czy miodu.Jeśli mowa o domowych kosmetykach, należy sobie zadać pytanie co można przygotować samemu. Odpowiedzi na szczęście jest bardzo wiele. W internecie jest mnóstwo przepisów na prodkty tylu peeling, mydło czy puder.
Potrzebujesz nowego peelingu? Możesz wykorzystać fusy po kawie, cukier, sól, odpowiednio przygotowane orzechy i wiele, wiele innych i połączyć je z oliwą. I wszystko.
A może chciałabyś wykonać puder, by zredukować nadmiar sebum? Nic prostszego! W sklepach internetowych są dostępne zestawy do przygotowywania tego typu kosmetyku, na przykład puder z bambusa, ryżu. Możesz eksperymentować i miksować je, by najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom. Nie dość, że nie zużyjesz kolejnego plastikowego opakowania, masz również pewność, że to co nakładasz na twarz jest w stu procentach naturalne i nie zawiera syntetycznych związków.
Kolejnym pomysłem są cudowne kule do kąpieli. Do ich przygotowania możesz wykorzystać np. lawendę, która ma wspaniałe właściwości. Przepięknie pachnie, a poza tym łagodzi podrażnienia, wspomaga leczenie trądziku, łagodzi egzemę i łuszczycę. Takie kosmetyki nie wymagają zbyt wielu składników. Często dzieci przygotowują je na lekcjach chemii w szkołach. Musujące kule łączą w sobie cudowny zapach rośliny, którą wybierzesz, oczyszczającą moc kwasku cytrynowego i zmiękczające właściwości sody oczyszczonej.
Zero waste- daj szansę sobie i środowisku
Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do stylu zero waste w codziennej pielęgnacji, pomyśl nad tym co zyskujesz. Po pierwsze, samodzielnie wykonane kosmetyki, dają Ci gwarancję na naturalność składu, o co tak trudno w dzisiejszych czasach. Poza tym ich przygotowywanie może być świetnym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi czy ze znajomymi. Jest to również wspaniała forma prezentu, dla kogoś kto zdaje się mieć już wszystko. Trudno o bardziej spersonalizowany prezent. Co jeszcze zyskujesz? Pamiętaj, że jesteś częścią struktury zwanej ludzkością. To my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za wymieranie licznych gatunków i okrutną śmierć zwierząt spowodowaną odpadkami, które lądują w oceanach. Nie pozwalaj, by bezmyślność wygrała.
JSK