Pomimo, że na co dzień mamy do czynienia z możliwością szerokiej rozrywki, powinniśmy dużą uwagę zwrócić na własne bezpieczeństwo. Jakie elementy ochronne do roweru są konieczne? Jak wygląda bezpieczne wyposażenie motocyklisty? Jakie są środki bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach? Na co powinniśmy zwrócić uwagę w każdym z tych przypadków? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
Elementy ochronne do roweru
Pomimo, że jeżdżąc na rowerze większość osób dorosłych nie zakłada żadnych elementów ochronnych, to jednak zarówno małe dzieci, jak i osoby, które decydują się na ekstremalną jazdę lub kolarze, powinni takowe posiadać. W każdym przypadku oczywiście warto rozgraniczyć ryzyko wywrotki i poważnej kontuzji. Nieodłącznym elementem każdego rowerzysty powinien być kask. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tego typu środka bezpieczeństwa, nawet podczas jazdy w parku. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kasków, jak chociażby otwarty, z odpinaną szczęką lub fullface. Ten ostatni oprócz przed upadkiem na twarz, skutecznie ochroni boki głowy. Jest to doskonała forma współpracy z goglami. Nie można zapominać o ochraniaczach na kolana i łokcie. O ile nie są to części najbardziej narażone na upadki, to powinny być odpowiednio zabezpieczone. Nie powinniśmy zapominać o rękawiczkach z długimi palcami, które ochronią przed otarciami i poprawią kontrolę kierownicy.
Środki bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach
Podczas jazdy na rolkach z pewnością niezbędny okaże się kask. Co ciekawe, noszą go nawet zawodowcy. Udowodniono bowiem, że – wbrew pozorom – upadki z wysokości własnego ciała potrafią być wyjątkowo niebezpieczne. W sposób szczególny powinny zabezpieczyć się osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Jest to bardzo ważna ochrona przed ewentualnym upadkiem. Nie można zapominać o ochraniaczach na nadgarstki, kolana, a także łokcie. W każdym przypadku ruchem bezwarunkowym jest podpieranie dłońmi, dlatego też nadgarstki narażone są na wszelkie kontuzje, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Noszenie tego typu elementów to żaden wstyd, co więcej jest to świetne rozwiązanie aby odważyć się na nietypowe czynności.
Bezpieczne wyposażenie motocyklisty
Zanim motocyklista będzie mógł przystąpić do pierwszych jazd próbnych, musi mieć już odpowiednio dobrane elementy ubioru. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest kask, bowiem głowa to najbardziej newralgiczny element naszego organizmu. Istotne są także specjalne spodnie i kurtka typu żółw. Ciekawym rozwiązaniem są też specyficzne motocyklowe zbroje. Innym zaś sposobem na ochronę – w szczególności kręgosłupa – są specjalnie wyprofilowane ochraniacze na plecy. Te elementy wbrew pozorom nie są takie drogie (ochraniacz na plecy to koszt 150-200 zł), jednak nie możemy przesadnie na nich oszczędzać, bowiem jak wiadomo, ma to być dla nas skuteczna ochrona. Niezbędne są rękawice z protektorami, dzięki czemu podczas upadku możemy liczyć na poślizg. Aby zagwarantować sobie maksymalny komfort, wbrew pozorom niezbędna okaże się bielizna termoaktywna, która odprowadza pot z powierzchni skóry. Ostatnim elementem ubioru motocyklisty są odpowiednie buty. Nie zaleca się trampek i butów sportowych, a obuwie z wysoką cholewą także nie ochronią nas tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
MJA