Dzieci, które podróżują samochodem, powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Ten przepis dotyczy dzieci, których wzrost nie przekroczył 150 cm. Fotelik powinien być dopasowany zarówno do wysokości, jak i do wagi dziecka. Na co należy zwrócić uwagę użytkując go oraz dokonując jego zakupu?
Tyłem do kierunku jazdy
To podstawowa zasada dotycząca przewożenia niemowląt. Zazwyczaj w tej pozycji można przewozić dziecko do około 5 miesiąca życia. Po tym czasie dziecko przeważnie ma problemy z umiejscowieniem nóg. Taki sposób montażu fotelika jest najbezpieczniejszy, więc należy pozostawać przy tym rozwiązaniu jak najdłużej. Daje ono największą ochronę głowy oraz kręgosłupa dziecka. Z kolei najbezpieczniejszym miejscem dla fotelika jest środek tylnego siedzenia. Zapewnia to ochronę przed bocznymi zderzeniami.
Wymiana na większy
Kiedy trzeba jej dokonać? Należy zwrócić uwagę na to, czy główka dziecka nie wystaje ponad górną krawędź fotelika. Wskazówka są też parametry podane przez producenta. Jeśli dziecko wykracza poza nie, fotelik należy wymienić. Dobrym rozwiązaniem są foteliki z regulowaną wysokością zagłówka. Daje to możliwość dłuższego jego użytkowania. Nowy fotelik nie powinien być zbyt duży, gdyż niewłaściwa ochrona głowy może mieć poważne skutki. Foteliki dla noworodków i niemowląt starczają zazwyczaj na najkrótszy okres czasu. Wyposażone są one jednak w specjalna wkładkę redukcyjną, którą można wyjąć, gdy dziecko urośnie. W przeciwieństwie do fotelików dla niemowląt te dla starszych dzieci starczają na dłuższy okres czasu. Przeważnie na około 3 – 4 lata.
Sposoby montażu
Fotelik musimy dopasować do dziecka, ale też do samochodu, w którym go zamontujemy. Nie każdy model pasuje bowiem do każdego auta. Zły wybór może wiązać się z niewystarczająco stabilnym montażem. Dobrym pomysłem jest przymierzanie fotelika do siedzenia. W przypadku konieczności montażu dwóch lub trzech fotelików obok siebie nie obejdzie się bez tego. Jeśli zależy nam na właściwym montażu fotelika pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po jego zakupie jest przeczytanie instrukcji obsługi. Warto również skorzystać z pomocy doradcy sklepowego. Wszystko to robi się po to, aby fotelik spełniał swoją funkcję ochronną. Jest to o wiele ważniejsze niż jego cena. Nawet najdroższy model może okazać się nie wystarczająco dobry, gdy zostanie źle dobrany do dziecka lub nieprawidłowo zamontowany. Są różne sposoby montażu fotelików. Jedną z nich jest przypięcie go 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Drugą jest przypięcie za pomocą specjalnej bazy ISOFIX. Innymi elementami umożliwiającymi montaż jest specjalny pas mocujący oraz noga podpierająca. Niezależnie od sposobu montażu fotelika przed przewiezieniem dziecka należy sprawdzić jego prawidłowość. Niektóre foteliki wyposażone są w czujniki prawidłowego zapięcia. Są to przeważnie sygnalizacje świetlne, dźwiękowe lub kolorystyczne.
W przypadku wypadku samochodowego nie wystarczy mocno trzymać dziecko w ramionach. Niestety żadna dorosła osoba nie jest w stanie uchronić dziecka w ten sposób przed skutkami uderzenia. Takie postępowanie powoduje wręcz, że zwiększa się masa całościowa, co przekłada się na siłę uderzenia. Nie należy również przypinać się pasami z dzieckiem na kolanach . Może to spowodować jego zmiażdżenie. Decydując się więc na przewożenie dziecka, zarówno na krótkich jak i na długich dystansach musimy pamiętać o jego bezpieczeństwie.
MWI