Jak rozpoznać kaszel mokry u dziecka?

0
956
kaszel mokry u dziecka
Męczący kaszel u dziecka powinien zwrócić naszą uwagę, w szczególności gdy utrzymuje się przez kilka dni i z biegiem czasu nie ustępuje, a coraz bardziej narasta | fot.: materiał partnera

Rodzaj kaszlu, z jakim zmaga się nasza pociecha, ma ogromne znaczenie w kontekście podejścia do leczenia i doboru lekarstw. Dlatego rodzice muszą nauczyć się odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego, aby w razie wystąpienia jednego lub drugiego wiedzieć, jaki syrop dla dziecka powinni kupić. Sprawdź, po czym można rozpoznać kaszel mokry i co na kaszel u dziecka sprawdzi się najlepiej.

Czasem organizm malucha sam radzi sobie z infekcją, niestety jednak często zamiast stłumić ją w zarodku, pozwala jej się rozwinąć. Męczący kaszel u dziecka powinien zwrócić naszą uwagę, w szczególności gdy utrzymuje się przez kilka dni i z biegiem czasu nie ustępuje, a coraz bardziej narasta. W przypadku jego wystąpienia od razu można podać dziecku syrop na kaszel. Pojawia się tylko pytanie, skąd wiedzieć, na jaki rodzaj kaszlu powinno się zastosować lekarstwo?

Kaszel – co jako rodzic powinieneś o nim wiedzieć?

Mówiąc w dużym skrócie, kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, który umożliwia drogom oddechowych oczyszczanie. U dzieci występuje stosunkowo często i może mieć różnorakie podłoże.

Z uwagi na produktywność, kaszel u dzieci można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • kaszel suchy (nieproduktywny) – nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Charakterystyczny jest dla początków infekcji, np. przeziębienia;
  • kaszel mokry (produktywny) – powoduje odkrztuszanie wydzieliny. Najczęściej poprzedza go kaszel suchy.

Kaszel u dzieci niepokoi rodziców, którzy chcą możliwie najszybciej ulżyć swoich pociechom, podając im lek na tę dolegliwość. Jak rozpoznać, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia?

Kaszel mokry a kaszel suchy – jak go rozpoznać?

Warto mieć świadomość, że oprócz kaszlu mokrego i suchego występuje jeszcze kaszel napadowy, szczekający, krztuszący, gwałtowny czy przewlekły. Mimo wszystko jednak to z dwoma wymienionymi na początku rodzajami spotykamy się najczęściej.

Kaszel suchy u dziecka – objawy

Gdy przysłuchując się kaszlowi dziecka, uznamy, że brzmi on jak „poszczekiwanie”, a w dodatku nie zaobserwujemy odkrztuszania wydzieliny, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że maluch zmaga się z kaszlem suchym. Intensywność tego rodzaju kaszlu może być zróżnicowana. Zazwyczaj u dziecka pojawiają się ataki, które po chwili samoistnie ustępują.

W przypadku infekcji układu oddechowego kaszel suchy zazwyczaj pojawia się zarówno w pierwszej fazie, jak i w ostatniej. Gdy się pojawi, po 2-3 dniach przekształca się w kaszel mokry. Ponowne pojawienie się kaszlu suchego zwiastuje koniec choroby, gdyż niedługo później sam ustępuje.

Kaszel mokry u dziecka – objawy

Rodzic często mokry kaszel u dziecka rozpoznaje od razu, choć zdarza się, że i najlepszym czasem przysparza to problem. Typową cechą kaszlu mokrego jest lepka i gęsta wydzielina w postaci flegmy.

Wydostająca się z dróg oddechowych wydzielina może mieć biały, żółty lub zielonkawy kolor. W pierwszym przypadku wydzielina ma charakter śluzowy, z kolei w drugim i trzecim ropny. Gdy dziecko kaszle, słychać świszczenie i bulgotanie.

Co na mokry kaszel u dziecka najlepiej się sprawdzi?

Jeśli jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że to kaszel mokry u dziecka, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty mukolityczne. Dostępne są pod postacią syropów, co ułatwia ich podawanie małym dzieciom.

Syrop na kaszel mokry dla dziecka ma za zadanie rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Preparatami, które cechują się wysoką skutecznością, przez co zaskarbiły sobie zaufanie rodziców, są Deflegmin Junior oraz Deflegmin Baby.

Deflegmin Junior zapobiega zaleganiu flegmy w drogach oddechowych. Rozrzedza wydzielinę, co ułatwia jej usuwanie i pozwala szybko uporać się z kaszlem. Należy pamiętać, aby przed użyciem Deflegmin junior zapoznać się z ulotką, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka.

Materiał partnera