Kot w domu ciężarnej – obalamy mity

0
1439
ciąża a toksoplazmoza
Czy ciąża oznacza konieczność pozbycia się kota z mieszkania? Oczywiście, że nie | fot.: Fotolia

Obecność kota w domu kobiety ciężarnej oraz kot w domu, w którym jest noworodek to nadal tematy budzące mnóstwo kontrowersji – często nie popartych faktami. Zostawmy dziś na boku przesądy, skupmy się za to na istotnym zagrożeniu, jakim jest toksoplazmoza. Czy ciąża oznacza konieczność pozbycia się kota z mieszkania? Oczywiście, że nie.
Oczywiście, że zdrowie jest najważniejsze, jednakże mając kota (czy jakiekolwiek zwierzę) bierzemy za niego odpowiedzialność. Z pewnością jesteście do niego przywiązani, a on do was. Dlatego zachęcamy do podejmowania przemyślanych decyzji, najlepiej w oparciu o opinię zaufanego lekarza, zarówno ludzi jak i zwierząt.

Czym jest toksoplazmoza?

Jest to choroba pasożytnicza odzwierzęca. Pierwotniaki wywołujące chorobę bytują w organizmach między innymi gryzoni, a także ludzi. Żywicielem ostatecznym jest kot domowy (i inne kotowate). Toksoplazmoza często nie wywołuje objawów i w utajeniu toxoplasmoza gondi może przebywać nawet przez wiele lat. U dorosłej osoby choroba nie wywołuje żadnych objawów lub też objawia się podobnie do grypy, natomiast w przypadku ciąży może skończyć się poronieniem lub też wywołać ciężkie wady budowy ciała oraz upośledzenie umysłowe u dziecka.
Wbrew pozorom nie tylko od zwierząt możemy się zarazić. Tylko 1% populacji kotów wydala oocyty pasożyta w kale. Najczęściej zakażenie następuje poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowane mięsa lub prace ogrodowe- oocyty są w stanie przeżyć w ziemi nawet 2 lata. Rzadziej przez kontakt z kałem zwierząt.

Kociaro, jesteś odporna!

Jeżeli hodujesz kota lub koty od lat, prawdopodobnie już dawno zdążyłaś zarazić się toksoplazmozą, przebyć ją a także się na nią uodpornić. To bardzo dobrze, oznacza bowiem, że więcej nie grozi Ci zarażenie się tą chorobą. Aby to sprawdzić, należy wykonać badanie na obecność przeciwciał pasożyta we krwi. Najlepiej zrobić je jeszcze podczas planowania ciąży, aby znać swój obecny stan i wiedzieć jakie kroki podjąć.

Jak chronić się przed zarażeniem?

Przede wszystkim przez badania profilaktyczne – dotyczą one zarówno Ciebie i jak i kota. Jeżeli twój mruczek przechodzi aktualnie fazę aktywną toksoplazmozy i w jego kale są zawarte oocyty, nie może z Tobą mieszkać na czas trwania ciąży, dodatkowo kot powinien być hospitalizowany przez około dwa tygodnie.
Kot nie powinien mieć możliwości spotkania kału innych zwierząt a także polowania na nie. Najlepiej, jeśli Twój kot jest kotem niewychodzącym, wtedy ryzyko zakażenia od niego spada prawie do zera.
Pamiętaj by po czyszczeniu kuwety umyć ręce a najlepiej czyścić ją w rękawiczkach. Tak samo wykonywanie prac ogrodowych najlepiej zlecić komuś innemu lub także używać rękawiczek.
Obowiązkowo spożywaj tylko gotowane mięso, najlepiej takie, które sama przyrządziłaś i jesteś pewna jego pochodzenia.
Pamiętaj, że nie tylko koty mogą posiadać toksoplazmozę, także inne zwierzęta (zarówno domowe jak i hodowlane) są nosicielami tej choroby, dlatego zawsze dbaj o higienę podczas kontaktu ze zwierzętami i unikaj sytuacji w których masz kontakt z ich kałem.


IPI