Rola kwasu foliowego w ciąży

1
1830
Kwas foliowy w ciąży
Suplementacja kwasem foliowym jest zalecane kobietom będącym w ciąży do końca dwunastego tygodnia | fot.: Fotolia

Kwas foliowy jest wręcz niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Warto jednak zauważyć, że należy go przyjmować jeszcze przed ciążą. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana kobietom będącym w ciąży do końca dwunastego tygodnia.

Kwas foliowy – co o nim wiemy ?

Z racji tego, że organizm sam nie syntetyzuje kwasu foliowego, konieczne jest jego dostarczanie z pożywieniem. Foliany, a więc naturalna postać kwasu foliowego, występują w różnego rodzaju produktach spożywczych. Wyjątkowo bogatym ich źródłem są zielone warzywa liściaste, jak brukselka, szpinak czy kapusta włoska bądź sałata, a także pełne ziarna zbóż, banany oraz sok z pomarańczy. Dużą dawkę kwasu foliowego zawiera również wątroba, jednak nie zaleca się jej spożywania w okresie ciąży.
Nasza dieta zazwyczaj zawiera zbyt mało folianów, ponadto są one bardzo wrażliwe zarówno na działanie promieni słonecznych, jak i wysokiej temperatury, a więc takie czynności jak:  gotowanie, pieczenie sprawiają, że ulegają one w dużym stopniu zanikowi. Co więcej ich przyswajalność z pożywienia sięga zaledwie 50%. Stąd też niezbędne jest uzupełnienie diety kwasem foliowym pochodzenia syntetycznego.

Jakie są konsekwencje niedoboru kwasu foliowego ?

Kwas foliowy jest niezbędny do wzrostu komórek, jego niedobór może mieć wpływ na pojawianie się wad ośrodkowego układu nerwowego, powodować wystąpienie wad cewy nerwowej i niedorozwój łożyska. Jest także możliwość spowodowania samoistnego poronienia i mniejszej urodzeniowej masy ciała u noworodka.

Dlaczego zażywanie kwasu foliowego jest tak istotne ?

Bardzo istotne jest, aby kobieta zanim zajdzie w ciążę regularnie przyjmowała odpowiednią ilość kwasu. Nawet, gdy nie planuje dziecka w bliskiej przyszłości. Niemal połowa ciąż w Polsce to te nieplanowane, przypadkowe. Dlatego też tak istotne jest, aby panie profilaktycznie przyjmowały preparaty z kwasem foliowym, kiedy istnieje sama szansa zajścia w ciążę. Kobieta najczęściej o ciąży dowiaduje się  w około 4. – 6. tygodnia jej, jednak wtedy może być już za późno na rozpoczęcie suplementacji.


JJÓ