TSH, inaczej tyreotropina, to hormon regulujący pracę tarczycy. Zarówno jego podwyższony, jak i obniżony poziom u kobiet w ciąży może skutkować wieloma niebezpiecznymi następstwami, zagrażającymi życiu matki i dziecka.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, poziom TSH w ciąży powinien być stale sprawdzany, a wyniki badań porównywane z obowiązującymi normami. Jakie są wartości owych norm i czy norma TSH dla planujących ciążę jest tak sama, jak dla kobiet ciężarnych?
Poziom TSH a zajście w ciążę
Prawidłowy poziom TSH a zajście w ciążę to zależność niezwykle istotna z punktu widzenia przyszłej mamy i jej dziecka. TSH dla planujących ciążę jest wyznacznikiem tego, czy kobieta nie zmaga się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Nieleczone lub zbyt późno wykryte zaburzenia w obrębie pracy tarczycy u kobiet w ciąży mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem płodu, poronieniem, a nawet przedwczesnym porodem. Dlatego kobiety, które planują w najbliższym czasie zostanie mamą, w ramach badań profilaktycznych powinny zdecydować się na oznaczenie poziomu tego istotnego hormonu. Norma TSH przy planowaniu ciąży waha się w granicach 2,5 mlU/l. Wszelkie odchylenia od tej wartości wymagają wdrożenia odpowiednich metod leczenia mających na celu przywrócenie prawidłowej pracy tarczycy. Oznaczenie poziomu TSH dla planujących ciążę powinno być rutynowym badaniem profilaktycznym.
Normy TSH w ciąży
Poziom tyreotropiny (TSH) u kobiet w ciąży waha się w zależności od trymestru. Najniższą wartość przyjmuje ok. 10 – 12 tygodnia ciąży, zaś w 7 miesiącu ciąży ulega stabilizacji, która powinna utrzymać się aż do porodu. TSH w ciąży u zdrowej kobiety w kolejnych trymestrach powinno przybierać następujące wartości:
- I trymestr – 0,1– 2,5 mlU/l
- II trymestr – 0,2 – 3 mlU/l
- III trymestr – 0,3 – 3 mlU/l
Odchylenie od powyższych norm może świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Obydwa rodzaje zaburzeń funkcjonowania tego gruczołu są niebezpieczne dla matki i dziecka. W razie ich wykrycia konieczne jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia, które pomogą przywrócić równowagę hormonalną organizmu kobiety i tym samym ograniczyć ryzyko negatywnych następstw zdrowotnych.
Badanie poziomu TSH w ciąży powinno być przeprowadzane na każdym jej etapie, w ramach profilaktyki. Dodatkowo może zostać zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę, jeśli u pacjentki wystąpią objawy wskazujące na zaburzenia pracy tarczycy, takie jak chociażby nadmierna senność, osłabienie, suchość skóry, zaparcia, obrzęki, nadciśnienie tętnicze oraz nadmierny wzrost masy ciała. Wymienione objawy często bywają przez kobiety bagatelizowane i kojarzone z charakterystycznymi dla okresu ciąży, a zwłaszcza jej początkowego etapu dolegliwościami. To właśnie dlatego tak istotne stałe monitorowanie poziomu TSH we krwi podczas rutynowych badań.
Materiał partnera