Ząbkowanie. Podpowiadamy, jak ulżyć maluszkowi

0
1265
Szczęśliwe dziecko
Ząbkowanie to etap rozwoju dziecka, który dla rodziców może być powodem do dumy, a dla niego samego – bardzo przykrym doświadczeniem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ząbkowanie to etap rozwoju dziecka, który dla rodziców może być powodem do dumy, a dla niego samego – bardzo przykrym doświadczeniem. W tym trudnym czasie maluch bywa marudny i płaczliwy, ponieważ wyrzynanie się uzębienia często wywołuje silny ból. Sprawdź, jak pomóc ząbkującemu niemowlęciu.

Ząbkowanie stanowi ważny etap rozwoju dziecka – pozwala m.in. na stopniowe rozszerzanie jego diety o pokarmy, które wymagają rozdrabniania, rozcierania i żucia. Chociaż proces ten ma bardzo indywidualny przebieg, pierwsze objawy świadczące o wyrzynaniu się zębów często pojawiają się ok. 5. miesiąca życia niemowlęcia.

Czy to ząbkowanie?

Nie każdy płacz czy marudzenie wynika z rozpoczynającego się etapu ząbkowania. Można jednak wskazać kilka charakterystycznych dla tego okresu objawów, takich jak:

  • nadmierne ślinienie się,
  • zmęczenie,
  • płaczliwość,
  • gorszy apetyt lub wręcz niechęć do jedzenia,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • trudności w zasypianiu i częste wybudzanie się,
  • rozdrażnienie,
  • biegunka.

Chociaż wiele z tych symptomów może występować równocześnie, niektóre mogą się w ogóle nie pojawić. Część z nich może też wskazywać na inne dolegliwości, np. infekcję, zatrucie pokarmowe czy nawet alergię, dlatego niezwykle ważna jest dokładna obserwacja malucha.

Sposoby na złagodzenie bólu

Niektóre niemowlęta wyjątkowo łagodnie przechodzą ząbkowanie, niestety jednak w większości przypadków ten etap rozwoju dziecka bywa bardzo bolesny i uciążliwy – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można złagodzić przykre objawy ząbkowania.

  • Masaż dziąseł

Delikatny masaż obrzękniętych dziąseł przynosi dużą ulgę. Wystarczy, że zakupisz silikonową nakładkę na palec, którą będziesz masować bolesne miejsca. Możesz także podać dziecku specjalne gryzaki, które – schłodzone uprzednio w lodówce – zadziałają niczym środek znieczulający.

  • Chłodne posiłki

Jeżeli jesteście na etapie rozszerzania diety, podawaj maluchowi chłodne posiłki – niższa temperatura jedzenia zadziała łagodząco. Pamiętaj też o odpowiedniej formie pokarmów – takiej, która nie będzie wymagała od dziecka intensywnego rozgryzania i rozdrabniania.

  • Apteczny żel łagodzący

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o działaniu łagodzącym, stworzonych z myślą o ząbkujących niemowlakach. Szczególnie polecane są żele do smarowania dziąseł. Pamiętaj jednak, by z takich środków korzystać wyłącznie po konsultacji z pediatrą.

  • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Jeśli ząbkowanie sprawia dziecku wyjątkowo silny ból i towarzyszy mu gorączka, ulgę przyniesie podanie środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. I w tym przypadku musisz pamiętać o konsultacji lekarskiej – pediatra ustali odpowiedni sposób dawkowania.

W okresie ząbkowania – szczególnie w momencie rozdrażnienia i płaczu – niezwykle ważna jest bliskość rodzica. Nie szczędź więc maluchowi przytulania, całowania czy nawet noszenia na rękach – dzięki temu niemowlę znacznie szybciej się uspokoi.


Materiał partnera zewnętrznego